یک کارشناس حوزه روابط کار با بیان اینکه بدون تعریف خط معیشت، امکان تعیین دستمزد کارگران به صورت جدی و منطقی در کشور وجود ندارد، گفت: تجربه سال‌های گذشته نشان داده نتوانستیم دستمزدها را متناسب با شرایط اقتصادی تعریف کنیم و این مساله تاثیر جدی بر معیشت خانوارها داشته است.

حمید حاج‌اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در سال‌های اخیر در خصوص تعیین دستمزد بر مبنای خط فقر اهتمام کافی صورت نگرفته و هر سال درگیر مباحث حاشیه‌ای در این زمینه بوده‌ایم در حالی‌که باید به طور شفاف شاخصی در زمینه تعیین دستمزد تعریف کنیم.

وی تعریف خط معیشت را یکی از مقدمات تعیین مزد دانست که در همه کشورها وجود دارد و گفت: اینکه برای یک منطقه جغرافیایی یا شهرهای کوچک و بزرگ قرار است چگونه تعریف شود، بحث دیگری است ولی این مولفه در تعیین مزد باید مداخله داشته باشد. همان‌طور که برای حداقل مزد به نرخ تورم رسمی نیاز داریم به همان میزان نیازمند تعریف خط معیشت هستیم.

این کارشناس حوزه کار با اعتقاد به اینکه تعیین مزد برای ۱۲ ماه آینده کار سختی است، اظهار کرد: بدون تعریف خط فقر امکان تعیین مزد به صورت جدی و منطقی وجود ندارد و تجربه سال‌های گذشته نشان داده نتوانسته‌ایم دستمزدها را متناسب با شرایط اقتصادی برای خانوارهای کارگری تعریف کنیم.

حاج‌اسماعیلی افزود: دولت‌ها باید درباره مولفه‌های اقتصادی مورد تایید سازمان‌های رسمی کشور مثل بانک مرکزی پاسخگو باشند. اگر چنین تعاریفی داشته باشیم مسئولانه‌تر می‌توانیم به مبحث دستمزد ورود کنیم. وی متذکر شد: مجلس در سال‌های گذشته مرکز آمار را به عنوان مرجع رسمی اعلام خط معیشت معرفی کرده و اعلام نرخ تورم و باقی آمارها از وظایف جدی و اساسی مرکز آمار است. بانک مرکزی هم به دلیل سیاست‌های پولی و مالی یکی دیگر از مراجع رسمی کشور است و به آمارهایی که اعلام می‌کند اتکا و اعتنا می‌شود ولی یک بخش دیگر هم ماموریت اعلام آمار را دارد و آن بخش رفاهی وزارت کار است و اساسا تعریف خط معیشت جزو وظایف معاونت رفاهی این وزارتخانه است. حاج‌اسماعیلی ادامه داد: ارزیابی و بررسی میدانی خط فقر، حمایت‌های اجتماعی، تامین نیازهای مردم و مشکلات معیشتی ازجمله وظایف معاونت رفاه وزارت کار است بنابراین وقتی متولی این کار را در کشور داریم باید تعریف آن را به عنوان یکی از مولفه‌های اساسی در تعیین دستمزد مدنظر قرار بدهیم.

این کارشناس حوزه کار درعین حال به نمایندگان کارگران در شورای عالی کار توصیه کرد تا از دبیرخانه شورا بخواهند خط معیشت را به عنوان یک مطالبه اساسی از بانک مرکزی، مرکز آمار و معاونت رفاهی وزارت کار استعلام کند تا آنها با مباحث شفاف‌تری در خصوص تعیین مزد و سبد معیشت با دولت و کارفرمایان چانه‌زنی کنند. وی گفت: تا تشکیل جلسه نهایی دستمزد حداقل یک ماه فرصت داریم و تا آن زمان نمایندگان کارگری می‌توانند به صورت رسمی این موضوع را از مراجع رسمی آماری مطالبه کنند. اگر این کار انجام شود هم قدرت چانه‌زنی نمایندگان کارگری برای مذاکرات مزد بیشتر می‌شود و هم مباحث مربوط به تعیین حقوق و دستمزد کارگران سامان می‌یابد.