نخستین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار با هدف بررسی و تعیین هزینه سبد معیشت کارگران این هفته برگزار می‌شود.

«ناصر چمنی» نماینده کارگران در شورای عالی کار با تایید این خبر به خبرگزاری ایسنا، گفت: دعوت‌نامه‌ها برای حضور در جلسه به دستمان رسیده و قرار است سه‌شنبه این هفته اولین نشست کمیته دستمزد شورای عالی کار تشکیل شود.

وی ادامه داد: این کمیته ذیل شورای عالی کار است و چند سالی است که زیر نظر شورا آغاز به کار کرده است. تبصره یک و دو ماده ۴۱ قانون کار که به نرخ تورم و هزینه سبد معیشت اشاره دارد، ملاک تعیین حداقل مزد کارگران است و کمیته دستمزد به تبصره ۲ و هزینه سبد معیشت خانوار ورود می‌کند و اقلام مصرفی خانوار را مورد بررسی قرار می‌دهد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود: سال‌ها در بحث رقم سبد معیشت کارگران مشکل داشتیم تا اینکه در شورای عالی کار برای آنکه سبد معیشت را به طور سه‌جانبه و واقعی تعیین کنیم مقرر شد، کمیته دستمزد با هدف بررسی آیتم‌ها و هزینه‌های سبد معیشت خانوارهای کارگری تشکیل شود.

به گفته چمنی، رقمی که هر سال به عنوان هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران در کمیته دستمزد تصویب می‌شود مبنای مذاکرات دستمزد سال آینده قرار می‌گیرد که سال گذشته هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران چهار میلیون و ۹۴۰هزار تومان تعیین شد و امسال نیز با توجه به خط فقر اعلامی از سوی بانک مرکزی و بررسی اقلام مصرفی کارگران، کمیته دستمزد به رقم هزینه سبد معیشت ورود خواهد کرد. وی تصریح کرد: آمار و اطلاعاتی که از مرکز آمار ایران جمع‌آوری کرده‌ایم در جلسه روز سه‌شنبه ارائه خواهیم کرد. در بحث تورم سبد معیشت خانوار و اقلام مورد تایید کمیته دستمزد نیز گزارشی آماده شده و گزارش کمیته‌های استانی دستمزد نیز به دست آمده که آنها را جمع‌بندی کرده‌ایم و در جلسه ۹ دی با دست پر حضور خواهیم یافت.

نماینده کارگران در شورای عالی کار ابراز امیدواری کرد که کمیته‌های دستمزد هفته‌ای یک بار برگزار شود و در کمترین زمان به نتیجه برسد تا جلسات اصلی دستمزد در شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارفرمایی، کارگری و دولت برای تصمیم‌گیری درخصوص مزد سال آینده کارگران تشکیل شود.