وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره حمایت معیشتی از اقشار کم‌درآمد و فاقد درآمد ثابت، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در اطلاعیه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی آمده است: بنا به مصوبه ستاد ملی کرونا، تفاهم صورت گرفته بین مجلس و سازمان برنامه و بودجه مبنی بر حمایت از معیشت اقشار کم‌درآمد و فاقد درآمد ثابت، سازمان برنامه و بودجه مصوبه مذکور را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ و شناسایی مشمولان به شرح زیر در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفت: حمایت معیشتی ۱۲۰هزار تومانی ماهیانه به ازای هر نفر: به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی، هر نفر ماهیانه ١٢٠هزار تومان پرداخت خواهد شد. حمایت معیشتی ۱۰۰هزار تومانی به ازای هر نفر: افرادی که مشخصات زیر را به صورت همزمان داشته باشند، مشمول حمایت معیشتی ۱۰۰هزار تومانی به ازای هر نفر خواهند شد:

۱) خانوارهایی که هیچ‌یک از اعضای آنها حقوق ماهانه دریافت نمی‌کنند. کارکنان بخش دولتی، نیمه‌دولتی، عمومی، بخش خصوصی و مستمری‌بگیران صندوق‌های بازنشستگی که دریافتی ماهیانه دارند و به نحوی شاغل یا بازنشسته محسوب می‌شوند، در زمره این گروه نیستند.

۲) خانوارهایی که هیچ‌یک از اعضای آنها بیمه‌پرداز نباشند.

۳) براساس بررسی شاخص‌های بانکی اعضای خانوار توسط بانک مرکزی، در زمره دهک‌های پایین هستند.

۴) خانوارهایی که در گروه مشمولان طرح حمایت معیشتی باشند.

مراحل پرداخت: از آذر ماه به مدت ۴ ماه پرداخت خواهد شد.

اولین مرحله واریزی: طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه، اولین مرحله این حمایت معیشتی ساعت ٢۴ روز بیست و هفتم آذر ماه به حساب افراد مشمول واریز شد. در ادامه این اطلاعیه آمده است: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صرفاً مسئولیت شناسایی مشمولان براساس اطلاعات ثبتی که از سایر دستگاه‌ها دریافت شده را برعهده دارد و تعیین تعداد مشمولان و مدیریت فرایند پرداخت مبالغ این طرح حمایتی، برعهده سازمان برنامه و بودجه است. از هموطنان درخواست می‌شود با توجه به شرایط خاص حاصل از شیوع کرونا از مراجعه حضوری به این وزارتخانه، ادارات کل استانی و سایر نهادها برای پیگیری حمایت معیشتی کرونا خودداری کنند.