مدیرکل جمعیت و نیروی کار مرکز آمار با بیان اینکه بازار کار در ایران به شرایط فصلی وابسته است، گفت: در تابستان امسال از ۶۲ میلیون نفر جمعیت سن کار در ایران ۴۱.۸درصد در بازار کار فعال بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی‌اکبر محزون چهارشنبه شب در یک گفت‌وگوی تلویزیونی افزود: در فصل تابستان امسال تنها ۴۱.۸درصد جمعیت سن کار در کشور در بازار کار خود را عرضه کردند و عده‌ای نیز به دلایلی خود را وارد بازار نکردند. مدیرکل دفتر جمعیت و نیروی کار مرکز آمار ایران یادآور شد: این در حالی است که در نرم جهانی باید ۶۰درصد جمعیت سن کار در بازار کار فعال شوند. وی با بیان اینکه در تابستان سال جاری در مجموع ۲۳میلیون و ۵۴۲هزار در کشور ما شاغل بودند، افزود: از این تعداد ۱۴میلیون و ۲۹۸هزار نفر در هفته بیش از ۴۴ ساعت کار کردند و ۳۴درصد نیز از این افراد کمتر از ۴۴ ساعت مشغول کار در بازار بودند.

مدیرکل دفتر جمعیت و نیروی کار مرکز آمار ایران با بیان اینکه نرخ بیکاری یک شاخص کلان اقتصادی در کشورها محسوب می‌شود، گفت: در مقایسه با تابستان سال گذشته در فصل تابستان امسال شاغلین بازار یک میلیون و ۲۰۰هزار نفر کمتر بودند. محزونی با بیان اینکه نرخ بیکاری در تابستان امسال ۹.۵درصد بود، گفت: این در حالی است که عدد متوسط نرخ بیکاری در بسیاری از کشورهای جهان بین ۶ تا ۷ درصد است و ۹.۵درصد عدد کمی نیست.

۷۰درصد بنگاه‌ها در ایران کمتر از ۵ نفر شاغل دارند

یک کارشناس امور اقتصادی نیز در این گفت‌وگوی تلویزیونی با تحلیل شاخص‌های بازار کار ایران در تابستان امسال اظهار داشت: ۷۰درصد بنگاه‌های تجاری در ایران کمتر از ۵ نفر شاغل دارند و تحریم‌ها و شرایط اقتصادی و کرونا امسال را به شدت آسیب‌پذیر کرده است.

فاطمه عزیزخانی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۶۰درصد شاغلین در ایران غیررسمی هستند و در استان‌های مرزی و محروم این رقم به ۷۰درصد می‌رسد.

وی با بیان اینکه ۳۷درصد شاغلین در کشور ما به وجود آورنده شغل خود هستند، یادآور شد: این رقم در استان‌های مرزی و نقاط محروم کشور بیش از ۵۰درصد است. این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: وضعیت بازار کار در ایران خوب نیست و وظیفه مراکز علمی و پژوهشی است نسبت به این شرایط حساسیت بیشتری نشان دهند تا تصمیم‌گیرندگان در خصوص جمعیت غیرفعال پنهان و کاهش نرخ بیکاری در کشور تصمیم مناسبی بگیرند.