سخنگو و نایب رئیس اتاق اصناف ایران گفت که نتایج نظرسنجی اتاق اصناف نشان می‌دهد ۶۰درصد مشمولان دریافت وام کرونایی از این تسهیلات ناراضی‌اند.

مجتبی صفایی در گفت‌وگو ایسنا، اظهار کرد: تسهیلات کرونایی متناسب با خسارات وارده نیست. در موارد زیادی سامانه دریافت تسهیلات قطع است یا دریافت آن در پیچ و خم‌های اداری می‌افتد. از طرف دیگر پرداخت ۱۵ میلیون تومان با سود ۱۲درصد به ازای هر کارگر که از یک ماه بعد هم بازپرداخت آن شروع می‌شود دردی از تالاری با ۱۰ پرسنل درمان نمی‌کند.

وی با بیان اینکه در کنار اعمال فشار برای اجرای مصوبات نسبت به اصناف، باید مطالبات آنها پوشش داده شود، تصریح کرد: تسهیل دیگری که گفته می‌شود برای اصناف در نظر گرفته شده، به تعویق انداختن دو یا سه ماهه اظهارنامه مالیاتی بود که آن هم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی بود و دردی از صنوف درمان نکرد. نایب رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه هتل‌داران و تالارداران در آستانه ورشکستگی هستند، اظهار کرد: برای پوشش حمایتی صنوف آسیب‌دیده و جذب همکاری مداوم آنها باید تسهیلات بدون بهره یا کم‌بهره در نظر گرفته شود. همچنین پیشنهاد دیگر اتاق اصناف به دولت این بود که سهم ۲۷درصدی کارفرما در حق بیمه را در این مدت دولت پرداخت کند که می‌تواند در این زمینه از منابع پرداخت شده از صندوق توسعه ملی هم استفاده کند. وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر حفظ اشتغال موجود از ایجاد اشتغال جدید برای کشور مهمتر است، تصریح کرد: در این زمینه اجماع و انگیزه‌ای بین دستگاه‌های متولی دیده نمی‌شود که با توجه به تعطیل شدن مشاغل گروه ٢ در شهرستان‌ها و ٣ و ٤ در مراکز استان‌های قرمز باعث می‌شود در آینده شاهد رسیدن دامنه خسارات به سایر صنوف باشیم.  وی با اشاره به تعطیلی تالارها از اسفندماه سال گذشته، اظهار کرد: این بیماری صدمات سنگین مالی به تالارها که دارای حجم عظیمی از سرمایه‌گذاری هستند، وارد کرده و منجر به اخراج کارکنان این واحدها شده اما با توجه به استمرار این بیماری و مشخص نبودن راه‌حل کنترل آن، اگر فقط به فکر تعطیلی صنوف باشیم و برای اجرای آن از قوه قهریه استفاده کنیم و در عین حال به مطالبات آنها توجه نداشته باشیم، مصوبات پایدار نخواهد بود.

سخنگوی اتاق اصناف ایران با تاکید بر اینکه برای مقابله با این بیماری همه دستگاه‌ها باید پای کار بیایند، گفت: تراکنش‌های مالی نشان می‌دهد که مراجعات مردمی در شرایط کنونی به صنوف کم است و اولویت مردم تهیه مواد غذایی است، بنابراین در این سطح بالای سرایت بیماری در حال حاضر اگر تمام صنوف تعطیل شود هم مردم به بانک‌ها، ادارات و سیستم حمل و نقل عمومی مراجعه می‌کنند، لذا تمرکز بر بازار احتمالاً منجر به فروکش کردن بیماری نمی‌شود و باید همه دستگاه‌ها در یک ایام مشخص تعطیل شوند. حتی فعایت شیفتی ادارات هم باعث چرخش بیماری می‌شود و به نظر می‌رسد باید یک چاره‌اندیشی درست انجام شود و همه دستگاه‌ها دست به دست هم بدهند تا در زمان ورود به فصل سرما وضعیت شیوع بیماری در کشور تعدیل شود.

به گفته صفایی، در سال جاری صنف خیاطان به دلیل تعطیلی مدارس آسیب جدی دیدند و از گردونه فعالیت خارج شدند که تعداد زیاد از آنها زنان سرپرست خانوار بودند.