وابستگی شدید صندوق‌های بازنشستگی کشور بجز صندوق تامین اجتماعی به منابع بودجه کشور و نیز برهم‌خوردن تعادل در مصارف و منابع در این صندوق‌ها، باعث شده که از موضوع صندوق‌های بازنشستگی به عنوان یکی از ابربحران‌های کشور یاد شود. همین موضوع نیز باعث شده است که در سال‌های اخیر، نحوه مدیریت و عملکرد این صندوق‌ها، بیش از پیش زیر نظارت قرار گیرد.

به گزارش «توسعه ایرانی»، در همین زمینه، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، تنها راه بهبود وضعیت این صندوق را تغییر مسیر سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های پربازده و بهبود بنگاه‌داری دانست.

اکبر افتخاری در لایو اینستاگرامی درباره صندوق‌های بازنشستگی در دنیا گفت: در هفت کشور اصلی دنیا که اقتصاد اول را دارند، سهم صندوق‌های بازنشستگی ۴۲ تریلیون دلار است. این کشورها نقش مهمی در اقتصاد دنیا دارند و در ۱۵ کشور دیگر سهم صندوق‌های بازنشستگی پنج تریلیون دلار است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۹ در ۲۲ کشور دنیا دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگی ۱۹درصد رشد داشته است، گفت: به دلیل پایین بودن نرخ بهره و سود، در کشورهای توسعه‌یافته ارزش‌آفرینی با سرعت انجام نمی‌شود اما صندوق‌های بازنشستگی توانسته‌اند دارایی خود را ۱۹درصد رشد دهند که این نشان‌دهنده این است که در حوزه اقتصادی خوب عمل کرده و دارایی‌های خود را حفظ کرده‌اند.

پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۲۰ حداقل میزان حقوق پرداختی به بازنشستگان کشوری ۴ هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان (یا چهار و نیم میلیون میلیارد تومان) باشد و سهم دولت از این حقوق دو دهم میلیون میلیارد تومان خواهد بود

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود: بیشترین سهم این دارایی‌ها مربوط به آمریکا با ۱۷.۸درصد رشد بوده است. اگر در کشورهای دیگر دارایی‌ها و بازدهی‌های صندوق‌های بازنشستگی رشد نداشته باشد، با چالش روبه‌رو می‌شوند که بالطبع کشور ما نیز یکی از آنهاست.

وی تصریح کرد: آمریکا، بریتانیا، ژاپن، استرالیا و کانادا پنج کشوری هستند که دارایی‌های صندوق بازنشستگی در آنها و همچنین سود آن بیش از سایر کشورهاست.

افتخاری تأکید کرد: منابع درآمدهای صندوق بازنشستگی از چهار منبع کسب می‌شود که یکی از آنها کسورات حقوق شاغلان، درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری، تعهدات دولت و سایر درآمدهاست که تعهدات پرداخت حقوق، همسان‌سازی، امور رفاهی و بیمه تکمیل درمان ازجمله اقداماتی است که ما در صندوق بازنشستگی کشوری انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه ۱.۵ میلیون بازنشسته تحت پوشش صندوق کشوری هستند، گفت: یک میلیون شاغل نیز از صندوق بازنشستگی حقوق دریافت می‌کنند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در خصوص نسبت پشتیبانی نیز تصریح کرد: نسبت پشتیبانی یعنی تعداد شاغلان و حقوق‌بگیران به افرادی که بازنشست شده‌اند که این موضوع در کشور ما در حال حاضر نشان‌دهنده این است که ورودی‌هایمان به شدت کاهش و درآمدهای ما نیز کاهش داشته است.

به گفته افتخاری، تعداد بازنشسته‌ها ۱۵.۵درصد رشد داشته در حالی که درآمدهای ما (کسوربرداری) نیز ۱۱درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ اعتبار دولت در کمک به صندوق بازنشستگی پیش‌بینی می‌شود که به ۷۵درصد برسد و کسور بازنشستگی نیز به ۱۸درصد کاهش پیدا کند، با تأکید بر اینکه سهم وابستگی صندوق بازنشستگی به دولت در هشت سال گذشته ۴۳۳درصد رشد داشته، چرا که بالاتر از نرخ تورم حقوق بازنشسته‌ها افزایش پیدا کرده است، گفت: در سال ۹۸ و ۹۹ میزان حقوق پرداختی به بازنشستگان کشوری ۳۲۷درصد رشد داشته و به طور میانگین سالی ۳۰درصد به حقوق بازنشستگان کشوری اضافه شده است.

وی ادامه داد: طی سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ بیشترین رشد را در حقوق پرداختی بازنشستگان کشوری داشته‌ایم.

افتخاری تصریح کرد: کسور دریافتی کاهش معناداری داشته به طوری که از ۲۷درصد در سال ۹۴ به ۱۸درصد در سال جاری رسیده که این موضوع نیز نشان‌دهنده کاهش درآمدهای صندوق کشوری است.

وی افزود: میانگین افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال ۹۹ با دو بار افزایش در ابتدای سال و مهرماه ۸۳درصد رشد داشته است.

سهم وابستگی صندوق بازنشستگی کشوری به دولت در هشت سال گذشته ۴۳۳درصد رشد داشته، چرا که حقوق بازنشسته‌ها بالاتر از نرخ تورم افزایش پیدا کرده است

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری به پیش‌بینی وضعیت صندوق کشوری در سال ۱۴۲۰ اشاره کرد و گفت: به فرض اینکه تعداد بازنشستگان در ۲۰ سال آینده ثابت بماند و افزایش حقوق را سالیانه فقط ۲۰درصد داشته باشیم، پیش‌بینی می‌کنیم که در سال ۱۴۲۰، دو و نیم برابر از بودجه عمومی امسال بیشتر باید حقوق بدهیم.

افتخاری گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۲۰ حداقل میزان حقوق پرداختی به بازنشستگان کشوری ۴ هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان (یا چهار و نیم میلیون میلیارد تومان) باشد و سهم دولت از این حقوق دو دهم میلیون میلیارد تومان خواهد بود.

وی به ابرچالش صندوق بازنشستگی کشوری در سال‌های آینده اشاره کرد و گفت: درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌های ما تنها هفت درصد رشد داشته که خیلی کم است و نشان می‌دهد بخش اقتصادی ما خوب اداره نشده است به همین دلیل باید در این حوزه اقدامات خوبی انجام شود چرا که وضعیت فعلی اصلاً مطلوب نیست.

افتخاری با اشاره به اینکه ما توان ایفای تعهدات آینده را نداریم، گفت: برای خروج از این مشکل یا باید حق بیمه شاغلان کسورپرداز را بالا ببریم که امکان‌پذیر نیست یا اینکه افزایش جذب شاغلان را بیشتر کنیم که در این خصوص نیز با محدودیت مواجه هستیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری راه سوم خروج از مشکل ایفای تعهدات آیندگان را افزایش حقوق و مزایا دانست و آن را نیز غیرعملی اعلام و تصریح کرد: بنابراین تنها راه، تغییر مسیر سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های پربازده و بهبود بنگاه‌داری است.

وی افزود: چالش اصلی ما، وابستگی به بودجه عمومی دولت است و راهبرد حل این چالش، بهبود بهره‌وری دارایی‌ها و اصلاح سرمایه‌گذاری‌هاست و هدف ما باید این باشد که سهم دولت در صندوق بازنشستگی کشوری به ۵۰ درصد کاهش پیدا کند. در این خصوص فشار صندوق در بودجه عمومی دولت کم می‌شود و کسب درآمد بیشتر نیز حاصل خواهد شد.