شماری از کارگران پیمانکاری پالایشگاه آبادان، صبح روز یکشنبه (۳۰ شهریورماه) با تجمع مقابل دفتر مرکزی پالایشگاه، خواستار اصلاح اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل خود شدند. به گزارش ایلنا، صبح دیروز بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران واحدهای «حمل و نقل»، «استیج‌بند»، «طناب‌بند» و شماری دیگر از کارگران پیمانکاری پالایشگاه آبادان با حضور در مقابل دفتر مرکزی، نسبت به رویه اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل خود اعتراض کردند. این کارگران گفتند: در مجموع حدود ۱۶۰ کارگر در بخش حمل و نقل، بیش از ۴۰ کارگر در بخش استیج‌بند و حدود ۵۰ نفر نیز در واحد طناب‌بند پالایشگاه تحت مسئولیت چند پیمانکار مشغول کارند که به رویه اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل خود در این واحد پالایشگاهی که اخیرا در حال انجام است، اعتراض دارند. به گفته آنها یکسان‌سازی حقوق تا به حال در بین کارگران پیمانکاری پالایشگاه آبادان اعمال نشده و این مسأله باعث شده افزایش دستمزد کارگرانی که سال‌هاست در این واحد نفتی به کارهای سخت مشغولند، متناسب با سوابق کاری آنها نباشد. آنها گفتند: پیش از این در سال‌های گذشته چند تجمع اعتراضی به‌عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در محوطه مجتمع انجام داده‌ایم که در نتیجه آن مدیریت وعده رسیدگی به مشکلات را داد. در نهایت نمایندگانی از وزارت نفت و اداره کار و نمایندگانی از کارگران به اجرای طرحی برای طبقه‌بندی مشاغل کارگران پیمانکاری موافقت کرده‌اند که بدون کارشناسی انجام شده و طرحی کلی است. به ادعای این کارگران، در طرح فعلی طبقه‌بندی مشاغل، کارگران پالایشگاه آبادان را به دو دسته ستادی و عملیاتی تقسیم کرده‌اند که قرار شده به کارگران عملیاتی در این طرح ۹۰درصد مزایای فوق‌العاده شغل تعلق بگیرد و در عین حال برای کارگران ستادی و پشتیبان نیز ۷۰درصد فوق‌العاده شغل در نظر گرفته‌اند.

به گفته کارگران، بخش دیگری از ناراحتی کارگران این است که در اجرای این طرح، کارگران واحدهای حمل و نقل، استیج‌بند، بنا و نقاش کوره‌برج‌ها، طناب‌بندها و نیروهای تعمیرات که پیش از این نیروهای عملیاتی به حساب می‌آمدند، ستادی محسوب شده‌اند تا فوق‌العاده شغل کمتری بپردازند.

آنها با بیان اینکه در این طرح، آیتم‌های فوق‌العاده شغل از پایه به کارگران پرداخت می‌شود و به آن سنوات خدمت تعلق نمی‌گیرد، افزودند: اجرای این طرح اساسا اشتباه است و به جای اینکه کارگاه‌محور باشد، کلی نوشته شده و سلیقه‌ای است. به عنوان نمونه در این طرح به راننده جرثقیل تناژ بالا با یک منشی دفتری پایه حقوق یکی داده‌اند. به منشی دفتری گروه ۱۲ داده شده در عین حال به راننده‌های جرثقیل ۱۰۰ تنی گروه ۱۲، راننده جرثقیل ۸۰ تنی گروه ۱۱ و به راننده جرثقیل ۳۰ تنی هم گروه ۱۰ داده‌اند.