دبیرکل خانه کارگر به حرکت غیرمتوازن بازار سرمایه در ماه‌های اخیر اشاره کرده و گفت: حرکت غیرمتوازن و غیرمتقارن بازار سرمایه می‌‌تواند در سطح ملی به اقتصاد کشور صدمه وارد کند.

علیرضا محجوب در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، درباره افزایش سهم بورس در اقتصاد ایران در چند ماه اخیر گفت: به نظر من، بورس یک قمارخانه بزرگ است. درست است که به عملیات بورس شبهه شرعی یا قانونی وارد نیست اما نفس این شکل از بورسی شدن، خطراتی را در پی دارد که باید مراقب آن باشیم، همان‌طور که نفس قرض دادن و قرض گرفتن مخالف شرع و قانون نیست اما نحوه قرض دادن و گرفتن می‌‌تواند مسائلی را برای ما ایجاد کند. علمای دین می‌گویند اگر من قرضی بدهم و بگویم براساس نرخ تورم یک یا دو سال بعد آن را به من برگردان، مشکل شرعی ندارد اما اگر درصد یا رقمی را مثلا 10درصد مشخص کنیم، مشکل شرعی پیدا می‌کند.

دبیرکل خانه کارگر با اشاره به وضعیت افزایش قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها در بورس گفت: اکنون شاهدیم شرکت‌هایی که وضع بسیار ناگواری دارند، قیمت سهام‌شان در بورس چهار یا پنج برابر میزان واقعی است. در این شرکت‌ها، حتی کارگر به این میزان افزایش دستمزد نداشته است ولی ما به شکل تصنعی شاهد افزایش قیمت سهام آنها هستیم. فعل و انفعال کنونی بازار بورس، نتیجه فرآیندهای مالی و کاهش ارزش پول ملی ما در برابر ارزهای دیگر جهانی است.

نماینده سابق مردم تهران با بیان اینکه بورس مبتنی بر بازار سرمایه است و نمی‌توان کسی را بابت سرمایه‌گذاری در بورس مذمت کرد، به حرکت غیرمتوازن و غیرمتقارن بازار سرمایه اشاره کرده و افزود: حرکت غیرمتوازن و غیرمتقارن بازار سرمایه می‌تواند در سطح ملی به اقتصاد کشور صدمه وارد کند و این موضوع می‌تواند اثرات منفی فراگیری نیز در پی داشته باشد.

محجوب در خصوص مهار قیمت‌ها در وضعیت فعلی کشور نیز گفت: با توجه به افزایش زیاد قیمت کالاها و تورم بالا، اگر می‌خواهیم قیمت‌ها را مهار کنیم، باید فکری به حال بازار مالی و پولی کنیم چون بازار پولی می‌تواند روی تورم نیز اثر بگذارد یعنی میزان تقاضا را افزایش دهد در حالی‌که عرضه‌ دارای تناسب با این میزان تقاضا نخواهد بود. در نهایت در این شرایط ناسالم، مردم برای حفظ سرمایه‌شان به سمت بازار سکه و ارز خواهند رفت و با افزایش نرخ ارز و سکه، سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات نیز افزایش خواهد یافت. وی با بیان این مطلب که من مخالف فرآیند عقلانی و حساب‌شده پذیره‌نویسی و شرکت در بورس نیستم، افزود: با این وجود، روند کنونی علائم یک حرکت متقارن و متوازن را نشان نمی‌دهد. در صورتی بورس، ابزاری ضدتورمی خواهد بود که به محل سفته‌بازی تبدیل نشود. در غیر صورت، سطح نقدینگی را افزایش و میزان تورم را بالاتر خواهد برد. امروز در شرایطی که کشور ما در آن قرار داد و براساس شواهد و قراین، من بورس را یک نهاد تورمی و علیه زندگی فقرا و عموم مردم می‌بینم.

محجوب در پایان گفت: کارگران، بازنشستگان و تمامی حقوق‌بگیران از نتایج این شکل از بورس‌بازی و افزایش تورم متضرر خواهند شد. برخی از اقتصاددانان تورم را مالیاتی می‌دانند که اغنیا علیه فقرا وضع می‌کنند. تورم فعلی نیز چنین نقشی را برای فقرای جامعه ما ایفا می‌کند. در واقع، از محل جیب کارگران و فقراست که اغنیا به این ثروت‌های بادآورده می‌رسند. الان بورس، محل ثروت‌های بادآورده است و اگر این موضوع کنترل نشود، نتایج آن، هم بازار سرمایه و هم مردم جامعه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.