نماینده شوش در مجلس گفت: اعتراضات کارگران هفت‌تپه، صنفی، بحق و مشروع است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد کعب عمیر گفت: کارگران هفت‌تپه تاکنون ۵۲ روز تجمع اعتراضی داشتند. در چهلمین روز با صحبت‌هایی که با کمیسیون اصل ۹۰ داشتیم به اتفاق سه نفر از اعضای این کمیسیون در شرکت حضور پیدا کردیم و با آنها گفت‌وگو و مشکلات را بررسی کردیم.

وی بیان داشت: در برنامه کوتاه‌مدت لازم است به‌روزرسانی حقوق را انجام دهیم. حقوق ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیرماه پرداخت نشده است. همچنین مسأله کشت باید حل شود. نیشکر تقویم زمانی دارد و اگر در زمان مشخص کشت صورت نگیرد تا یک سال دیگر نمی‌توانیم کشت را انجام دهیم و ضرر زیادی به شرکت و شریان اقتصادی زده می‌شود.

کعب عمیر افزود: موضوع بعدی، بیمه تأمین اجتماعی کارگران است که پیگیری کردیم و تا آخر تیرماه را تمدید کردیم اما برای تمدید مجدد تأمین اجتماعی اجازه نداد به این خاطر که حدود ۵۳۰ میلیارد تومان این سازمان از شرکت نیشکر طلب دارد. این مسأله را نیز بررسی کردیم.

نماینده شوش در مجلس گفت: خصوصی‌سازی در این شرکت موفقیت‌آمیز نبوده و سازمان خصوصی‌سازی بدون بررسی صلاحیت کارفرما این شرکت را واگذار کرد که این موضوع کم‌لطفی در حق شهرستان و استان است. در جلساتی با حضور فرماندار و شورای تأمین استان این مسأله را بررسی و موضوع را در کمیسیون اصل ۹۰ به اتفاق تعدادی از نمایندگان کمیسیون اجتماعی بررسی کردیم.

این مقام مسئول ادامه داد: کمیسیون اجتماعی مجلس به صورت تخصصی این موضوع را از ماه قبل شروع به پیگیری کرد چرا که روابط کار و کارگری در حیطه و تخصص کمیسیون اجتماعی است. در حضور معاون مجلس جلسه برگزار شد و سایر نمایندگان، دیوان محاسبات کشور، نمایندگان کارگری و سازمان بازرسی و سازمان خصوصی‌سازی حضور داشتند و موضوع را بررسی کردیم. او افزود: شخصاً به معاون سازمان خصوصی‌سازی، معاون وزیر اقتصاد و رئیس جلسه تأکید داشتم که اجازه نمی‌دهیم که شرکت به شخصی حقیقی واگذار بشود. من گزینه‌های خودم را که چند نهاد دولتی هستند، معرفی کردم. سازمان خصوصی‌سازی تقریباً پذیرفته که این افراد اهلیت و صلاحیت ندارند و این شرکت را باید به گروهی توانمند بدهند که بتوانند به نحو احسن مدیریت کنند که در این راستا مسئولان نیز قول پیگیری دادند. کعب عمیر بیان داشت: حقوق پرسنل، بیمه تأمین اجتماعی و کشت در کوتاه‌مدت باید حل شوند. سازمان خصوصی‌سازی پولی ندارد که بخواهد حقوق پرداخت کند. قرار شد وزیر تعاون از بیمه بیکاری مشاغل مبتلا به کرونا حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به شرکت نیشکر تزریق کند تا برنامه کوتاه‌مدت را انجام دهیم. برای تمدید دفترچه‌ها مقرر شد تا آخر سال ۹۹ دفترچه‌ها تمدید شوند. نماینده شوش در مجلس تصریح کرد: نتیجه کلی جلسه آینده، راهکار اساسی و حل شرکت نیشکر هفت‌تپه به صورت اساسی خواهد بود. این وعده و قول را به کسانی که به من رأی دادند و کسانی که رأی ندادند می‌دهم که در کنار کارگران خواهم بود و این مسأله را با صورت ریشه‌ای حل خواهم کرد تا بتوانیم این شرکت را به نهاد یا سازمان دولتی واگذار کنیم و از خصوصی‌سازی یا رهاسازی صورت گرفته خارج کنیم.