رئیس کمیته دستمزد شوراهای اسلامی کار با اشاره به اینکه پرداخت وام ودیعه مسکن به درد کارگران نمی‌خورد، گفت: بهتر بود که دولت وام را به صورت اقساط ۳ تا ۵ ساله دریافت می‌کرد.

فرامرزتوفیقی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: زمانی این وام برای کارگران کارآیی داشت که با نرخ سود 4درصد به قشر کارگری پرداخت می‌شد. این وام باید به عنوان ترمیم قدرت مستاجرین پرداخت می‌شد و در بازه زمانی 3 تا 5 ساله به صورت اقساط برداشته می‌شد. با روش فعلی کارآیی ندارد.

وی گفت: شاید یکی از نگرانی‌های دولت این باشد که اجاره‌نامه‌های صوری زیاد شود. اگر دولت بانک اطلاعاتی خود را به‌روز می‌کرد و راستی‌آزمایی هم انجام می‌شد، احتمال اینکه این پول در جایی غیر از اجاره صرف شود از بین می‌رود. توفیقی گفت: باید با برنامه‌ریزی این وام به دست کارگرانی که نیاز داشتند، می‌رسید. در شرایطی که بازار قفل شده و هیچ بازاری قدرت رقابت ایجاد نمی‌کند ریسک سهام و مسکوکات بالا رفته است. در مورد ساخت و ساز هم نمی‌تواند موثر باشد. تعداد خانه‌های خالی ساخته شده از سوی بانک‌ها بسیار زیاد است. ریسک ارز و صنعت بالاست و اوراق قرضه هم مشتری ندارد. بهترین حالت این است که پول به مردم پرداخت شود. رئیس کمیته دستمزد شوراهای اسلامی کار با بیان اینکه هزینه زندگی در کلانشهرها بالاست، گفت: زمانی که دولت نمی‌تواند در کنترل قیمت‌های کالاهای اساسی مدیریت داشته باشد، چگونه می‌خواهد پرداخت وام را به کارگران را مدیریت کند؟

وی ادامه داد: در حال حاضر در بحث حذف یارانه، یارانه تعدادی از کارگران حذف شده است. دولت یک رقمی را به عنوان سقف برای حذف یارانه اعلام کرده است در صورتی که اگر بخواهیم دقیق‌تر نگاه کنیم کارگرانی که در کلانشهرها زندگی می‌کنند مشکلات بسیاری دارند، بنابراین حذف یارانه آنها باید با ملاک‌های دقیق‌تری انجام شود. پرداخت وام ودیعه مسکن هم به همین صورت است. دولت چگونه می‌خواهد کارگران را شناسایی کند که حقشان پایمال نشود؟