وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تمامی مجوزهای ۴۰گانه صادره از سوی وزارت تعاون و سازمان‌های تابعه در درگاه ملی مجوزهای کشور، بارگزاری و متناظر با آن، پنجره واحد اطلاع‌رسانی و درخواست مجوزهای مرتبط در وزارت تعاون نیز طراحی شده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت کار، محمد شریعتمداری افزود: ۴۰ عنوان مجوز با معرفی کامل شرایط و فرآیندهای اخذ آن به صورت شفاف در دسترس عموم قرار گرفته و بیش از ۶۰درصد مجوزها دست‌کم در یک مرحله الکترونیکی شده و بقیه نیز با برنامه‌ریزی‌های انجام شده ظرف سه ماه آینده الکترونیکی می‌شود.

وی با بیان اینکه ایجاد پنجره واحد مجوزها، نقش مهمی در بهبود شاخص‌های فضای کسب و کار دارد، افزود: برای تبادل داده بین دستگاه‌ها، تمامی سرویس‌های موجود در GSB (درگاه تبادل داده بین‌دستگاهی) بدون محدودیت در چارچوب مقررات مربوطه در اختیار همه دستگاه‌ها قرار خواهد گرفت و کمیته تبادل داده این وزارتخانه مسئولیت روان‌سازی، تسهیل و تسریع تبادل بین دستگاه‌ها را عهده‌دار خواهد بود.

وزیر تعاون اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که دولت و رئیس جمهوری بر آن تاکید دارند، توسعه دولت الکترونیک تا پایان سال جاری است به گونه‌ای که باید با تامین و تجهیز زیرساخت‌ها، دولت الکترونیک به بلوغ کامل برسد.

شریعتمداری گفت: تمام تلاش خود را در این زمینه به کار خواهیم گرفت به گونه‌‌ای که با تکمیل و نهایی شدن دولت الکترونیک، ارائه خدمات به مخاطبان و جامعه هدف با رشد قابل توجهی روبه‌رو شود. وزیر کار به اقدامات سازمان تامین اجتماعی در حوزه خدمات الکترونیک به جامعه هدف اشاره کرد و افزود: با توجه به گستردگی مخاطبان این سازمان، با ارائه خدمات الکترونیکی مراجعه حضوری ۳۷ میلیون نفر کاهش پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه توسعه خدمات الکترونیک باید با قوت بیشتری پیگیری شود، تصریح کرد: با راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی در معاونت‌های این وزارتخانه ازجمله روابط کار، بسیاری از خدمات به صورت غیرحضوری ارائه می‌شود. شریعتمداری بر ضرورت تحول دیجیتال در واحدهای زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید و اظهار کرد: می‌توان از نهادهای دارای منابع مالی این وزارتخانه با رعایت مسئولیت اجتماعی در جهت الکترونیکی کردن خدمات در سازمان‌های زیرمجموعه این وزارتخانه استفاده کرد. وزیر تعاون، از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان به عنوان یک دستاورد بزرگ ملی یاد کرد و افزود: راه‌اندازی این پایگاه موجب جبران خلا فقر اطلاعات و جلوگیری از هدررفت هزینه‌ها می‌شود.

وی بر ضرورت حمایت مادی و معنوی از این پروژه ملی تاکید کرد و افزود: تامین همه نیازهای این پایگاه اعم از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

شریعتمداری تصریح کرد: با نگاه کلان به این موضوع می‌توان پیشنهاد تبدیل پایگاه رفاه ایرانیان به سازمان ملی اطلاعات رفاهی ایرانیان را مطرح کرد. وزیر تعاون در خصوص اهمیت پایگاه رفاه ایرانیان گفت: شناسایی اقشار کم‌درآمد، اختصاص یارانه معیشتی به آنان، شناسایی ۸۸هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد امام(ره) که یارانه معیشتی دریافت نمی‌کردند، شناسایی خانه‌های استیجاری و افراد فاقد خودرو با تشکیل پایگاه رفاه ایرانیان، میسر شد.

وی تصریح ‌کرد: آگاهی از وضعیت اقتصادی و جغرافیایی جمعیت کشور، دارایی بسیار باارزشی است که در این پایگاه وجود دارد.

شریعتمداری، صیانت از این پایگاه را مهم ارزیابی کرد و افزود: حفظ نیروی انسانی و تامین امنیت شغلی مورد نیاز برای این پایگاه لازم و ضروری است.