روز چهارشنبه هفته گذشته، یک کارگر پیمانکاری میدان نفتی هویزه دست به خودکشی زد. این کارگر که برای یک شرکت پیمانکاری کار می‌کرد، براساس گزارش خبرگزاری ایلنا، «عمران روشنی مقدم» نام داشت.

طبق این گزارش، گرچه همکاران این کارگر، علت تصمیم وی را نارضایتی از شرایط شغلی اعلام می‌کنند و می‌گویند حقوق کارگران پیمانکاری نفت ناچیز است و با تاخیر پرداخت می‌شود اما هنوز دلیل اصلی این خودکشی اعلام نشده است.

اداره کار شهرستان هویزه نیز تایید کرده است که این کارگران حقوق اردیبهشت ماه را نگرفته‌اند و قراردادهای آنها نیز نیازمند بازبینی است تا با اصول و قواعد کار تطابق داشته باشد.

در عین حال، روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مدیرکل این اداره دستور بررسی و پیگیری جدی این موضوع را در کمترین زمان ممکن صادر کرده است و تاحصول نتیجه شخصا پیگیر این موضوع خواهد بود.

ظاهراً کارگران این شرکت پیمانکاری پیش از این با اداره کار و مقامات مسئول تماس گرفته و خواستار احقاق حقوق شغلی خود ازجمله در بحث قراردادهای شغلی شده بودند.

همکاران این کارگر متوفی، از مشکلات شغلی و درآمدی به عنوان دلایل این اتفاق یاد می‌کنند و می‌گویند: کارگر متوفی در تامین هزینه‌های زندگی ناتوان بود و همین امر در تصمیم برای خودکشی، بی‌تاثیر نبود.

در همین زمینه «عباس جلالی» رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی هویزه به ایلنا گفت: ما و بازرسان اداره کار به محل رفتیم و دلایل این اتفاق را پیگیری می‌کنیم. بازدید میدانی به عمل آورده‌ایم و با همکاران متوفی و کارفرمای پیمانکار نیز گفت‌وگو کردیم.

به گفته وی، هنوز دلیل اصلی خودکشی کارگر مشخص نیست و باید بررسی‌های بیشتر صورت بگیرد.

به گفته جلالی، کارگر متوفی مدت یک ماه در فروردین ماه سر کار نبوده و تازه یازدهم اردیبهشت ماه به سر کار بازگشته و فردای آن روز یعنی دوازدهم، قرارداد را با کارفرما امضا کرده است.

رئیس اداره کار هویزه در ارتباط با معوقات مزدی کارگران شرکت پیمانکاری نظم‌آفرینان ایمان گفت: این کارگران فقط دستمزد ماه دوم سال یعنی اردیبهشت را دریافت نکرده‌اند و از قبل معوقات مزدی ندارند.

وی در پایان تاکید کرد: به محض خاتمه بررسی‌های دقیق توسط کارشناسان و بازرسان اداره کار، نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.