فتح‌الله بیات، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی

در حال حاضر بیش از ۱۴ میلیون کارگر بیمه‌شده در کشور وجود دارد و براساس آخرین آمارها ۶ میلیون کارگر فصلی و ساختمانی مشمول دریافت سهام عدالت شناخته شده‌اند.

درباره کارگران جامانده از ثبت‌نام سهام عدالت باید گفت ثبت‌نام سهام عدالت در سال ۱۳۸۵ انجام شد و آن زمان بخشی از کارگران ساختمانی و فصلی تحت پوشش قرار گرفتند. برخی از تشکل‌های کارگری ازجمله خانه کارگر نیز آن زمان بخش عمده‌ای از این مسئولیت را برعهده گرفتند و کارگران ساختمانی در تهران و مراکز استان‌ها را ثبت‌نام کردند. در آن زمان، تنها طبقه کارگران فصلی و ساختمانی توانستند از سهام بهره‌مند شوند و عده زیادی از کارگران بخش قراردادی و پیمانی و صنعتی بلاتکلیف ماندند.

در حال حاضر بسیاری از کارگران ساختمانی به ما مراجعه می‌کنند و از وضعیت سهام خود پرس‌وجو می‌کنند. یک عده از کارگران موفق به ثبت‌نام شدند ولی عده زیادی از امکان ثبت‌نام محروم مانده و سهام عدالت به آنها تعلق نگرفته است و دولت هم اعلام کرده فعلا ظرفیتی برای ثبت‌نام نداریم.

اگر هدف طرح سهام عدالت، تقسیم عادلانه سهام است باید کارگران به عنوان طبقه ضعیف و محروم جامعه مشمول دریافت آن شوند. در حال حاضر میلیون‌ها کارگر بیمه‌شده در کشور داریم که تنها بخش اندکی از آنها مشمول دریافت سهام عدالت شناخته شده‌اند در صورتی که اگر بر توزیع عادلانه سهام تاکید داریم و می‌خواهیم سهام عدالت رسما و اسما به شکال عادلانه توزیع شود باید شامل حال همه کارگران شود، چرا که هم اکنون سهام عدالت به بخش اعظمی از کارگران خدماتی و صنعتی تعلق نگرفته و بسیاری از کارگران ساختمانی نیز از ثبت‌نام سهام عدالت جامانده‌اند.

البته در حال حاضر پیگیری ثبت‌نام کارگران توسط تشکل‌های کارگری و شوراهای اسلامی کار انجام می‌شود ولی اگر ثبت‌نام کارگران جامانده از سهام عدالت نیاز به مصوبه دولت یا هیات وزیران دارد از وزارت کار می‌خواهیم که این مساله را تا صدور مجوز آن پیگیری کند تا تبعیضی در این زمینه به وجود نیاید.

کسانی که سال‌ها قبل صاحب سهام شدند، برگه‌ای دستشان بود که شاید آن زمان ارزش و سود ناچیزی داشت ولی امروز این برگه سهام با ارزش شده است لذا انتظار داریم فرصتی به کارگران جامانده داده شود و این امکان برای کسانی که هنوز ثبت‌نام نکردند، به وجود آید.

در پایان از وزارت کار می‌خواهم که از ظرفیت تشکل‌های کارگری و شوراهای اسلامی کار برای شناسایی و معرفی کارگران جامانده از سهام عدالت استفاده و صدور مجوز لازم در این زمینه را از هیات وزیران پیگیری کند.