عضو کارگری شورای عالی کار با بیان اینکه هنوز زمان تشکیل شورای عالی کار اعلام نشده، گفت: افزایش حق مسکن خوب است اما باید یک نظام پایش برای لازم‌الاجرا کردن آن در همه بنگاه‌ها داشته باشیم.

فرامرز توفیقی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار داشت: در دعوتنامه قبلی که ارسال شده بود، موضوع حق مسکن مورد اشاره قرار گرفته بود اما در جلسه معمولاً آیتم‌های دیگر نیز مطرح می‌شود. در بخشنامه مزد ۹۹، در دو بند ۸ و ۹ ذکر شد که شورای عالی کار برای تقسیم‌بندی افزایش آیتم‌های مزدی و حق مسکن می‌تواند مجدد تشکیل جلسه دهد که ما این دو مورد را در جلسه پیگیری خواهیم کرد.

وی ادامه داد: افزایش حق مسکن خوب است اما به شرطی که یک سیستم پایش برای لازم‌الاجرا کردن آن در همه بنگاه‌ها داشته باشیم. مؤلفه‌های مزدی در همه بنگاه‌ها اجرا نمی‌شود کما اینکه یک بررسی میدانی انجام دادیم و مشخص شد در برخی بنگاه‌ها بن خواروبار، بن کارگر و حتی حق اولاد هم پرداخت نمی‌شود چه برسد به حق مسکن.

توفیقی تصریح کرد: از این رو اعتقاد داریم اگر قرار است بهبودی در معیشت کارگران ایجاد شود، باید روی پایه مزد اعمال شود که همه جا قابلیت اجرایی دارد. در بنگاه‌های متوسط گاهی و در بنگاه‌های کوچک عموماً فقط حداقل مزد برای واریز حقوق مدنظر قرار می‌گیرد و سایر مؤلفه‌های مزدی مدنظر قرار نمی‌گیرند.

عضو کارگری شورای عالی کار افزود: بنابراین وقتی مطالبه کارگران، افزایش حداقل دستمزد متناسب با نرخ تورم (طبق ماده ۴۱ قانون کار) است، نمی‌توان با افزایش حق مسکن، این مطالبه را نادیده گرفت.