سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: افزایش حقوق کارگران مطابق با مصوبه مجلس برای افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان دولتی نیست و شورای عالی کار باید در این باره به مجلس توضیح دهد.

سیدحسن حسینی شاهرودی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه افزایش حقوق کارکنان دولت به میزان حداقل ۱۵درصد و حداکثر ۷۵درصد با مکانیسمی که در بودجه دیده‌شده صورت گرفته، ابراز کرد: در واقع به این دلیل در مجلس، افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان دولتی مطرح و تصمیم‌گیری شد که حقوق به سمت مسیری عادلانه‌تر پیش رفته و مشکلات اقشاری که درآمدهای پایینی دارند به نوعی حل یا کاهش یابد که خوشبختانه دولت هم این امر را پذیرفته و قرار است در فروردین ماه این موضوع اعمال شود.

وی افزود: افزایش حقوق کارمندان به این شکل است که کمترین دریافتی‌ها بعضاً با بالاترین افزایش حقوق و بالاترین دریافتی‌ها با کمترین افزایش حقوق همراه می‌شوند تا به شکلی حقوق افزایش یابد که اقشار کم‌درآمد بتوانند مشکلاتشان را حل کنند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: درباره کارگران اما تصمیم به افزایش حقوق در اختیار شورای عالی کار است که باید تصمیم‌گیری کند و تنها مجلس قوانین بالادستی را تصویب می‌کند.

حسینی شاهرودی بیان کرد: شورای عالی کار متشکل از نمایندگان کارگران، کارفرمایان و نماینده دولت حضور دارند و هر ساله تصمیم‌گیری می‌شود و باخبر شدیم که رقم ۲۰درصد را برای افزایش حقوق بیان کرده‌اند اما اینکه آیا رتبه‌بندی مشاغل، دسته‌بندی‌ها و... درباره اقشار مختلف کارگران در این افزایش حقوق رعایت شده یا خیر باید مسئولان پاسخگو باشد.

وی افزود: احساس می‌شود این نوع افزایش از قانون مجلس درباره افزایش حقوق قانون کارکنان دولت و بازنشستگان تبعیت نکرده و تابع ضوابط خاص خودش بوده که شاید رضایت همه اقشار کارگری را در برنداشته باشد.

نماینده شاهرود و میامی در مجلس ضمن بیان اینکه باید میزان تورم نیز در تصمیمات لحاظ شود، گفت: در شاخص‌های اقتصادی طبیعتاً وقتی متغیرهای تولید مانند مواد اولیه، هزینه‌های کارگری و... تغییر می‌کنند، قیمت تمام‌شده کالا نیز افزایش پیدا می‌کند و این به معنای تورم در جامعه است لذا باید روی شاخص‌های اقتصادی کار عملی صورت گیرد تا تورم افزایش پیدا نکند.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه وقتی تورم در جامعه وجود دارد باید منتظر باشیم که هزینه‌هایی مانند کارگر و... نیز بالا برود یا باید جلوی تورم را گرفت و اجازه نداد که تورم در کشور شکل گیرد، گفت: این موضوع با افزایش بهای بنزین و ارز دریکی دو سال گذشته متأسفانه صورت نگرفت و شاهد تورم لجام‌گسیخته بودیم لذا حال که تورم شکل‌گرفته باید هزینه‌های پرداختی به کارگران و کارمندان و... را برحسب تورم افزایش دهیم. وی با بیان اینکه وقتی تورم افزایش می‌یابد لاجرم باید انتظار افزایش حقوق کارگران و کارکنان و... را نیز داشته باشیم، بیان کرد: متناسب با افزایش حقوق و دستمزدها باید اجازه دهیم تا کالاهای تمام‌شده نیز گران شوند تا تولیدکننده هم در اینجا زیان نبیند زیرا شاخص‌های متغیر برای تولید افزایش یافته‌اند اما وقتی حقوق افزایش پیدا نکند قاعدتاً گرانی کالاها هم به مردم فشار می‌آورد.

این عضو خانه ملت با بیان اینکه می‌شد شرایط به‌نوعی بهتر تدبیر شود تا کارگران هم مانند کارکنان دولت با افزایش رقم مناسب برای حقوق می‌شدند، گفت: در زمینه حقوق کارگران هم می‌شد تدبیری کرد مانند کاری که مجلس برای افزایش حقوق کارکنان دولت انجام داد، یعنی حداقل افزایش برای آنانی که بالاترین حقوق را می‌گیرند و بیشترین افزایش برای آنانی که پایین‌ترین حقوق را دریافت می‌کنند، صورت گیرد.

حسینی شاهرودی بیان کرد: اینکه چرا شورای عالی کار به این موضوع عنایت نداشته باید مجلس و به خصوص کمیسیون اجتماعی به آن ورود کرده و درباره آن پرسش کند.