«امکان اعلام تاریخ دقیق پرداخت حقوق و عیدی پرسنل به دلیل شرایط اضطراری فعلی وجود ندارد». این جمله‌ای است که کارگران و کارمندان برخی از واحدهای بخش خصوصی به نقل از کارفرمایان خود می‌گویند و نگران سرانجام کار هستند.

«علی زوله‌ای» یکی از اعضای کادر درمانی یک بیمارستان در تهران است که در روزهای پایانی سال، علاوه بر ساعت‌ها کار مداوم و اضطراب از ابتلا به بیماری نگران تامین معیشت خانواده است.

وی به ایرنا گفت: مجموعه‌ای که ما در آن فعالیت می‌کنیم، متعلق به بخش خصوصی است و بیشتر پرسنل قرارداد ماهیانه دارند و از زمانی که شیوع بیماری کرونا گسترش یافت شایعه عدم پرداخت عیدی و حقوق نیز شنیده شد.

زوله‌ای ادامه داد: چند روز پیش طی بخشنامه کتبی به تمام پرسنل اعلام کردند که تا اردیبهشت ماه حقوق و عیدی پرداخت نمی‌شود.

خدایی: تصمیم‌گیری راجع به رابطه کارگر و کارفرما در این مقطع درست نیست و تنها فرصت کمک به افراد آسیب‌پذیر در این شرایط را از بین می‌برد. بهترین راهکار شناسایی کارگاه‌ها وکمک به آنهاست تا اشتغال حفظ شود

«عقیل شایان‌فر» که سال‌ها در کارگاه تولید تهویه هوا در شهرک شمس‌آباد تهران فعالیت داشت نیز گفت: دو هفته پیش که موضوع شیوع بیماری کرونا جدی شد کارفرمای ما بلافاصله کارگاه را تعطیل کرد و تنها حقوق بهمن را تسویه کرد.

وی افزود: کارفرما به کارگران گفت پولی برای پرداخت عیدی و دیگر مطالبات ندارد و با توجه به شرایط ادامه کار نیز امکان ندارد و افراد در خانه‌های خود منتظر بمانند.

«تلهام حسنی» کارمند فروش خمیربازی و لوازم‌التحریر نیز به ایرنا گفت: طی دو هفته گذشته هر روز در محل کار خود حاضر شدیم و بنا به خواست مدیر مربوطه تا ساعت ١۴ کار کردیم اما نصف حقوق پرداختی ماه‌های گذشته پرداخت شده و علت آن را شرایط موجود و عدم فروش اعلام شده است.

«مریم اکرمی» که چهار سالی است در مهدکودک نزدیک محل سکونت خود کار می‌کند نیز می‌گوید: از همان روزهای نخستین شیوع کرونا در کشور مهدهای کودک تعطیل شد و من و بسیاری از همکارانم بیکار شدیم.

وی افزود: با شرایط موجود معلوم نیست از چه تاریخی کار خود را دوباره شروع کنیم و مدیر مهدکودک هم می‌گوید که چون ثبت‌نامی نداشته نمی‌تواند عیدی ما را پرداخت کند.

اینها بخشی از صحبت‌های کارگران و کارمندان بخش خصوصی، آن هم در آستانه فرارسیدن سال جدید است.

مشاغل خدماتی دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند

«علی خدایی» نماینده کارگران در شورای عالی کار در این باره گفت: احتمال عدم پرداخت عیدی و حقوق کارگران وجود دارد و ما نیز این را پیش‌بینی می‌کردیم اما تاکنون گزارش و شکایتی از کارگاه‌های بزرگ و واحدهای تولیدی دریافت نکردیم.

وی افزود: این مشکل مقطعی و گذراست. معتقدم باید حفظ شغل در اولویت ما قرار گیرد که پس از طی بحران دوباره کار خود را ادامه دهند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: قطعا در مشاغل خدماتی مشکل خواهیم داشت. برای نمونه صنعت هتلداری، رستوران‌ها و فروشگاه در شرایط موجود دچار مشکل می‌شوند و در این مقطع باید این واحدها شناسایی و کمک‌های مختلفی به افراد و کارگاه شود.

آهنی‌ها: برخی واحدهای اقتصادی به دلیل مشکلات تامین نقدینگی به دلیل بسته بودن مرزها و عدم صادرات کالاهای تولیدی نتوانستند عیدی و سنوات کارگران را پرداخت کنند اما عمومیت ندارد

وی افزود: تصمیم‌گیری راجع به رابطه کارگر و کارفرما در این مقطع درست نیست و تنها فرصت کمک به افراد آسیب‌پذیر در این شرایط را از بین می‌برد. بهترین راهکار شناسایی کارگاه‌ها وکمک به آنهاست تا اشتغال حفظ شود.

خدایی تاکید کرد: دولت باید روی افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند و زندگی خود را با کار روزانه سپری می‌کند، تمرکز داشته باشد و برای کارگاه‌ها نیز می‌تواند بخشودگی‌های مالیاتی و جرایم بانکی و به تعویق انداختن اقساط بانکی در نظر بگیرد تا کارفرمایان نیز بتوانند حقوق و مزایای کارگران را پرداخت کنند.

بقای واحدهای تولیدی، اولویت نخست است

«اصغر آهنی‌ها» نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار نیز در این خصوص گفت: واقعیت این است که خیلی از واحدها عیدی و سنوات خود را پرداخت کردند و برخی نیز به دلیل مشکلات تامین نقدینگی به دلیل بسته بودن مرزها و عدم صادرات کالاهای تولیدی نتوانستند عیدی و سنوات کارگران را پرداخت کنند اما باز هم عمومیت ندارد.

وی افزود: در شرایط موجود واحدهای کوچک بسیار آسیب‌پذیر هستند و اگر این روند ادامه یابد بسیاری از واحدهای خرد و کوچک آسیب می‌بینند. در درجه اول باید پویایی اقتصاد را فراهم کنیم، در غیر این صورت شرایط دشواری در پیش خواهیم داشت.

نماینده جامعه کارفرمایی تاکید کرد: باید راهکاریی بیاندیشیم تا از این شرایط عبور کنیم و در حال حاضر حفظ و بقای کارگاه‌های موضوع کلیدی است.