نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه هنوز دعوت‌نامه جلسه دستمزد شورای عالی کار به دست ما نرسیده، گفت: چه کرونا باشد چه از آسمان سنگ ببارد، آمادگی خود را برای برگزاری جلسات دستمزد کارگران اعلام می‌کنیم.

ناصر چمنی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مصوبه افزایش دو میلیون و ۸۰۰هزار تومانی حداقل حقوق کارمندان در سال آینده که توسط کمیسیون تلفیق به تصویب رسیده، اظهار کرد: اگر چه فرآیند تعیین دستمزد کارگران در شورای عالی کار صورت می‌پذیرد ولی ما این مصوبه را به فال نیک می‌گیریم و نقطه قوتی برای مذاکرات دستمزد سال ۱۳۹۹ کارگران می‌دانیم.

وی ادامه داد: کمیته دستمزد هفته گذشته توانست رقم سبد معیشت کارگران را به عنوان مبنای مذاکرات جدی دستمزد نزدیک پنج میلیون تومان مصوب کند اما مصوبه کمیسیون تلفیق هم از نظر ما مبنای خوبی برای تصمیم‌گیری خواهد بود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار تصریح کرد: زمانی در جلسات دستمزد شورای عالی کار، کارفرمایان به افزایش حقوق کارمندان استناد می‌کردند و آن را برای افزایش حقوق کارگران پیشنهاد می‌کردند. اکنون که کمیسیون تلفیق افزایش ۵۰درصدی را برای حقوق‌های پایین و یک میلیون و ۵۰۰هزار تومانی کارمندان تصویب کرده، می‌توانیم ما هم به آن استناد کنیم.

چمنی ادامه داد: مشکل ما در بحث دستمزد این است که یک گروه حداقل‌بگیر و یک گروه سایر سطوح مزدی داریم و ناچاریم در دو مبنا دستمزد تعیین کنیم ولی تاکید ما همواره بر حداقل‌بگیران بوده است، چون برابر آمارها بیش از ۸۰درصد کارگران حداقل‌بگیرند و آن ۱۵درصدی که در سایر سطوح مزدی قرار می‌گیرند هم به جای یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان، یک میلیون و ۸۰۰هزار تومان دریافتی دارند و تنها به خاطر ۲۰۰ تا 300هزار تومان باید در سایر سطوح مزدی تعریف شوند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه گروه کارگری در سال‌های گذشته دیدگاه‌های خود را در بحث مطالبه‌گری مزد پخته‌تر و کارشناسی‌تر مطرح کرده، اظهار کرد: سال‌های سال است که دستمزد کارگران دیگر به شیوه سنتی تعیین نمی‌شود و ما بر تکیه بر دیدگاه‌های علمی و کارشناسی پیش می‌رویم. گروه کارگری برای تشکیل جلسات دستمزد آمادگی دارد و تمام مدارک و ارقام مورد نیاز برای بررسی دستمزد و افزایش حقوق کارگران را در اختیار دارد.

وی در پایان درباره احتمال برگزاری جلسه تعیین مزد کارگران در هفته جاری اظهار کرد: احتمال اینکه جلسه دستمزد هفته آینده تشکیل شود، زیاد است چون هنوز دعوت‌نامه‌ها به دست ما نرسیده ولی ما نمایندگان کارگران به صراحت اعلام می‌کنیم چه کرونا باشد چه از آسمان سنگ ببارد برای تشکیل و برگزاری جلسات دستمزد کارگران آماده‌ایم.