نماینده مردم تهران در مجلس گفت: دولت بدهی زیادی به سازمان تامین اجتماعی دارد و پرداخت مطالبات بازنشستگان در گرو این بدهی است.

به گزارش ایلنا، علیرضا محجوب در جمع بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان اسلامشهر با یادآوری اینکه بازنشستگان سال‌هاست در انتظار وصول مطالبات خود هستند، گفت: یکی از این مطالبات بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان است  که در کمسیون اجتماعی مجلس پیگیری می‌شود. دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه همسان‌سازی، افزایش حقوق حداقل‌بگیران است و جبران حقوق سایر سطوح که به آنها ظلم شده، افزود: البته مشکلات بازنشستگان با همسان‌سازی برطرف نمی‌شود.

او با اشاره به پیشینه پیگیری موضع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که اولین بار در دهه 80 و پیش از آن در دهه ۶۰ مطرح شد، اضافه کرد: حدود سه ماه پیش در کمیسیون اجتماعی مجلس اصرار به تشکیل کارگروه برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کردیم. نماینده تهران در مجلس گفت: فرمولی که کانون عالی بازنشستگان ارائه کرده، مبنای همسان‌سازی پرداخت بدهی تامین اجتماعی از سوی دولت است. بدین ترتیب با ۵۰هزار میلیاردی که دولت قرار است بابت بدهی خود پرداخت کند همسان‌سازی را اجرا می‌کنیم که حدود ۲۵هزار میلیارد آن قطعی شده است.

وی ادامه داد: حتی عملیات نقل و انتقال نیز انجام شده و تلاش کردیم قبل از پایان سال‌جاری همسان‌سازی اتفاق بیفتد.

محجوب در ادامه درباره یکی دیگر از مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی درباره «اصلاح ساختار تامین اجتماعی» نیز گفت: تفاهم شده یک عضو از بازنشستگان به مجموعه شورای‌عالی سازمان تامین اجتماعی اضافه شود. نماینده تهران درباره افزایش حقوق سالانه بازنشستگان تامین اجتماعی نیز گفت: موضوع اضافه حقوق یا افزایش حقوق از دیگر مطالبات بازنشستگان است که در این خصوص به ماده ۴۱ قانون کار توجه ویژه داریم. در عین حال قرار بود کمیته مشترک کارگری، کارفرمایی و دولت جلسه‌ای برگزار کنند که هنوز اتفاق نیفتاده است. قطعا توقع داریم موضوع همسان‌سازی و افزایش حقوق همزمان قبل از پایان سال جاری انجام بشود. رئیس فراکسیون کارگری مجلس با اشاره به موضوع برون‌سپاری درمان تامین اجتماعی نیز گفت: بیش از ۳۰ میلیون نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند. می‌توان گفت این طرح کاسبی جدید پزشکان است که ما مخالفت خود را از اجرای این طرح هم در مجلس و هم در دولت اعلام کرده‌ایم. دبیرکل خانه کارگر افزود: چند روز پیش شائبه به جریان انداختن این طرح به گوش رسید. ما از بازنشستگان می‌خواهیم با مخالفت خود را نسبت به این موضوع مهم نشان دهند. به گفته محجوب، در قالب طرح برون‌سپاری می‌خواهند از همه بیمه‌شدگان پول دریافت کنند ولی ما حتی حاضر نیستیم یک ریال از جیب شما بازنشستگان خرج شود. محجوب اظهار داشت: شما بازنشستگان در صف مقدم درمان تامین اجتماعی هستید. به عنوان پیشکسوت نگذارید بابت درمان پولی از جیب شما خارج کنند.