یک مقام صنفی خبر داد:

بیمه ۹۴هزار کارگر ساختمانی در آینده نزدیک

کارگران‌ ساختمانی به واسطه بازرسی‌های نابسامان با قطع بیمه مواجه می‌شوند و این موضوع مشکلاتی را برای این قشر به وجود آورده است. «اکبر شوکت» رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، با تأیید چالش پیش روی کارگران و قطع بیمه آنها به واسطه چند بار بازرسی در سال اظهار داشت: متأسفانه این موضوع یکی از ضعف‌های تأمین اجتماعی در فرایند بیمه کارگران ساختمانی به ویژه در شهرهای بزرگ است.

شوکت با بیان اینکه بازرسی از کارگران ساختمانی به کارگزاری‌هایی واگذار شده که هیچ تخصصی ندارند، اظهار داشت: این بازرسان در سال 3-4 بار کارگر ساختمانی را بازرسی می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود تا در چند مقطع بیمه کارگران قطع شود.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی درباره راهکار رفع این مشکل گفت: تأمین اجتماعی با صدور بخشنامه‌ای به راحتی می‌تواند مشکلات مربوط به بازرسی از کارگران ساختمانی را ساماندهی کند. وی از بیمه شدن ۹۴هزار کارگر ساختمانی در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در حال حاضر این میزان کارگر ساختمانی توسط سربازرسان مورد تأیید نهایی قرار گرفتند و در نوبت پوشش بیمه‌ای هستند که در حال رایزنی با مدیرعامل تأمین اجتماعی هستیم تا این افراد تحت پوشش قرار گیرند. شوکت ادامه داد: علاوه بر این ۱۰۰هزار کارگر ساختمانی در مراحل بازرسی هستند تا پس از تکمیل فرایند بازرسی، تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند.

    

کلاه‌زردها در انتظار تبدیل وضعیت شغلی هستند

اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق می‌گویند: در انتظاریم که هرچه زودتر مصوبه کمیسیون تلفیق در ارتباط با تبدیل وضعیت و استخدام ما اجرایی شود.

به گزارش ایلنا و به گفته این عده، پس از پیگیری‌های نمایندگان اپراتورها و نمایندگان مجلس، قرار شده تبدیل وضعیت و امنیت شغلی اپراتورها در قالب طرح طبقه‌بندی مشاغل به اجرا دربیاید. این اپراتورها ابراز امیدواری کردند بعد از مدت‌ها سرگردانی، عاقبت وضعیت شغلی آنها تثبیت شود. در عین حال، «عباس پاپی‌زاده» عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: این کمیسیون به بررسی مشکلات شاغلین اپراتور‌های پست‌های فوق توزیع و انتقال برق و امنیت شغلی آنها پرداخت و در این زمینه ماده واحده را تصویب کرد.

وی خاطرنشان کرد: طبق مصوبه این کمیسیون، وزارت نیرو مکلف شد حقوق و مزایای کلیه شاغلین پست‌های فشار قوی برق کشور با اولویت اپراتور‌های پست‌های فوق توزیع و انتقال برق را در چارچوب طرح طبقه‌بندی مشاغل کارگری وزارت نیرو قرار دهد. پاپی‌زاده گفت: این مصوبه بدین منظور است که حقوق و مزایای این افراد افزایش پیدا کرده و جزو طرح طبقه‌بندی مشاغل لحاظ شوند و امنیت شغلی آنها افزایش پیدا کند.