عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران گفت: شرایط اقتصادی کنونی، ما را به شدت نگران تعدیل نیرو کرده است. باید با اندیشیدن تمهیداتی جلو ریزش نیرو را گرفت و به نظر می‌رسد سرراست‌ترین تمهیدی که می‌توان اندیشید، حمایت بیشتر از صاحبان کسب و کار و تولیدکنندگان است، ضمن اینکه باید کاهش قدرت خرید کارگران را نیز با حمایت‌های متنوع ازجمله حمایت‌های غیرنقدی جبران کرد.

هادی ساداتی به ایلنا گفت: فعالان کارگری همواره بر این خواسته تاکید داشته‌اند که افزایش حقوق باید متناسب با نرخ تورم و همچنین تامین‌کننده حداقل نیاز‌های کارگران باشد. با توجه به تورم بالا در سال جاری این نگرانی وجود دارد که افزایش حقوق به میزان زیاد، منجر به ریزش نیرو شود.

او توضیح داد: شرایط فعلی اقتصاد، مناسب نیست و به دلایل مختلف هزینه‌های تولید و به عبارتی هزینه‌های کارفرمایان بیشتر شده است. افزایش قیمت ارز منجر به افزایش قیمت مواد اولیه شده و همچنین افزایش قیمت حامل‌های انرژی، هزینه‌ها را بالا برده است. وقتی هزینه‌ها بالا می‌رود کارفرمایان به ویژه در بنگاه‌های کوچک متضرر می‌شوند. در چنین شرایطی ممکن است اولین چیزی که برای کاهش هزینه به نظرشان بیاید تعدیل نیرو باشد و اگر افزایش حقوق به گونه‌ای باشد که کارفرمایان از پس آن برنیایند این تعدیل نیرو افزایش می‌یابد؛ اتفاقی که به ضرر کارگران است. عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران تاکید کرد: در افزایش حقوق هم باید شرایط کارگران و هم شرایط کارفرمایان را لحاظ کرد. بر این اساس می‌توان افزایش غیرنقدی حقوق را جدی گرفت و تاکید بیشتری روی حمایت‌های غیرنقدی مانند بن کالا کرد. به این ترتیب هم کارفرمایان و هم کارگران در شرایط کنونی می‌توانند تاب بیاورند.

وی با اشاره به افزایش هزینه‌های تولید به ویژه با افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: ما در ماه‌های اخیر شاهد افزایش قیمت بنزین بودیم. این افزایش قیمت درآمد‌هایی را برای دولت دارد. دولت باید این درآمد‌ها را خرج تولید کند، یعنی اینکه یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در بحث کار باید مدنظر قرار گیرد حمایت از تولید‌کننده و کارفرماست. به هر میزان که شرایط اقتصادی متلاطم و بی‌ثبات باشد، حمایت از تولیدکنندگان باید افزایش یابد.

ساداتی تاکید کرد: شرایط اقتصادی کنونی ما را به شدت نگران تعدیل نیرو کرده است. باید با اندیشیدن تمهیداتی جلوی ریزش نیرو را گرفت و به نظر می‌رسد سرراست‌ترین تمهیدی که می‌توان اندیشید، حمایت بیشتر از صاحبان کسب و کار و تولیدکنندگان است، ضمن اینکه باید کاهش قدرت خرید کارگران را نیز با حمایت‌های متنوع ازجمله حمایت‌های غیرنقدی جبران کرد.