عضو اتاق بازرگانی تهران:

شرایط برای گسترش بازار و افزایش اشتغال فراهم شده است

عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است در صورتی که الزامات داخلی رونق تولید شکل بگیرد، واحدهای صنعتی ظرفیت قابل توجهی برای افزایش فرصت‌های شغلی دارند.

عباس آرگون در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ما در سال‌های گذشته به دلیل نبود توجه لازم به تولید و برخی مشکلات اقتصادی، توجه همه‌جانبه‌ای به تولید نداشتیم و همین موضوع باعث شد بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های صنعتی و تولیدی کشور، عملا با تمام توان خود کار نکنند.

به گفته وی، با توجه به برنامه‌ریزی که در ماه‌های گذشته در مسیر حمایت از تولید داخل شکل گرفت و پس از آن با آغاز تحریم‌ها و محدود شدن واردات کالاهای مصرفی ادامه پیدا کرد، فضایی جدید را برای گسترش بازار کالاهای ایرانی ایجاد کرد که این امر می‌تواند به افزایش اشتغال و بهبود عملکرد واحدهای تولیدی کمک کند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه برای تکمیل این فرایند باید برخی مقدمات مهم اجرایی شوند، تصریح کرد: در وهله اول باید توجه کنیم که محدودیت واردات باید به حوزه کالاهای مصرفی مربوط شود و محدودیتی در حوزه مواد اولیه کارخانجات ایجاد نشود، زیرا در صورت نرسیدن مواد اولیه، استفاده از تمام ظرفیت‌های تولیدی داخل کشور ممکن نخواهد بود. از سوی دیگر کاهش موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار اهمیت فراوانی دارد.

آرگون ادامه داد: در کنار آن، بحث کاهش هزینه‌های تولید و قیمت تمام‌شده کالاها نیز موضوع مهم دیگری است که باید در دستور کار قرار بگیرد و به این ترتیب امکان رقابت کالاهای ایرانی با محصولات خارجی افزایش پیدا کند. به گفته وی، برای گسترش بازار کالاهای داخلی، قطعا موضوع توسعه صادرات غیرنفتی اهمیت فراوانی دارد و باید با ارتقای کیفیت و بهینه‌سازی فرایند تولید، بازار کالاهای تولید داخل را گسترش دهیم.

    

برق جان یک کارگر را گرفت

بر اثر بی‌احتیاطی در یکی از معادن شهرستان دلیجان، یک نفر از کارگران فوت شد و دو نفر از آنان مصدوم شدند.

براساس اعلام سایت پلیس، «محمود خلجی» معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مرکزی در این‌باره گفت:‌ حدود ساعت 7:46 دقیقه صبح روز دوشنبه گزارشی از وقوع یک حادثه برق‌گرفتگی منجر به مصدومیت تعدادی از کارگران در یکی از معادن شهرستان دلیجان به مرکز فوریت‌های پلیس 110 اعلام شد و بلافاصله تیم‌های امدادی و انتظامی به محل اعزام شدند.

وی افزود:‌ با حضور تیم انتظامی در محل و بنا بر اظهارات کارگران، سه نفر از کارگران داربستی فلزی را برای جابجایی بلند می‌کنند که به علت بی‌احتیاطی و برخورد داربست با کابل‌های برق فشار قوی، یکی از آنان جان خود را از دست می‌دهد و دو نفر دیگر مصدوم می‌شوند.

این مقام انتظامی اضافه کرد: بلافاصله مصدومان به مرکز درمانی انتقال داده شدند و در این خصوص پرونده‌ای تشکیل شده و در حال سیر مراحل قانونی است.

    

دو نفر از کارگران هپکو بازداشت شدند

دو نفر از کارگران هپکو که در تجمعات اخیر هپکو بازداشت و با قید وثیقه آزاد شده بودند، مجدداً دستگیر شدند.

به گزارش ایلنا، «محمد تقی آبایی» مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: دو نفر از کارگران هپکو که نامشان در بین بازداشتی‌های تجمعات اخیر کارگران هپکو بوده و با قرار وثیقه آزاد شده بودند، مجدداً چهار روز پیش احضار شدند.

به گفته آبایی، این کارگران از چهارشنبه تاکنون آزاد نشده‌اند.

کارگران هپکو طی هفته گذشته نسبت به عدم پرداخت دستمزد معوقه آبان ماه اعتراض داشتند. این درحالی است که رئیس سازمان خصوصی‌سازی به نمایندگان شورای اسلامی کار هپکو متعهد شده بود که تا پایان آذر ماه دستمزد آبان ماه آنان را پرداخت کند که تا این لحظه محقق نشده است.