رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار گفت: تا پیش از افزایش قیمت بنزین، دستمزد کارگران فقط ۳۳درصد از هزینه زندگی را پوشش می داد که در یک‌ماه اخیر این سهم قطعا کمتر شده است.

فرامرز توفیقی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به آخرین وضعیت قدرت خرید خانوار گفت: بعد از افزایش دستمزد در سال جاری، سهم دستمزد از هزینه خانوار نسبت به سال‌های قبل افزایش یافت و بخشی از جبران کاهش یافته قدرت خرید ترمیم شد.

وی با بیان اینکه پس از افزایش دستمزد ۹۸، در ابتدای سال دستمزد حدود ۴۵درصد از هزینه خانوار را پوشش می‌داد، گفت: براساس رصد قیمت‌های رسمی اقلام اساسی، از ابتدای امسال قدرت خرید به تدریج کاهش یافت طوری‌که تا پیش از تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین، سهم دستمزد از پوشش هزینه‌های زندگی به ۳۲ تا ۳۳درصد رسید و عملا هزینه‌های ماهیانه ۳ برابر درآمد شد.

رئیس کارگروه مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار تاکید کرد: کاهش قدرت خرید خانوار و رسیدن سهم دستمزد از هزینه خانوار به ۳۳درصد در ماه تا پیش از افزایش قیمت بنزین است. برآوردها درباره میزان کاهش قدرت خرید بعد از افزایش قیمت بنزین بعد از اینکه انتظار تورمی جامعه کمتر شد و به یک شرایط سکون رسیدیم بررسی و پایش می‌شود.

توفیقی همچنین از آغاز جلسات کمیته مزد شورای عالی کار برای بررسی کارشناسی هزینه‌های زندگی کارگری به منظور استخراج هزینه سبد معیشت خانوار کارگری خبر داد و گفت: تاکنون دو کمیته دستمزد برگزار شده و هفته آینده نیز نشست سوم این کمیته در وزارت کار برگزار خواهد شد.

این فعال کارگری درباره دستور کار جلسات کارگروه دستمزد شورای عالی کار نیز گفت: طی سال‌های گذشته هزینه‌های کلی خانوار به استناد آمار بانک مرکزی استخراج می‌شد اما امسال بنا داریم سهم گروه‌های مختلف هزینه‌ای ازجمله مسکن، درمان، خوراک، حمل و نقل و... را به تفکیک در هزینه خانوار استخراج کنیم تا به عدد نزدیک‌تری در حوزه هزینه‌کرد ماهیانه خانوار برسیم.