رئیس کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی شهر تهران می‌گوید: متاسفانه دولت خود را کمیته امداد و بازنشستگان و کارگران را صدقه‌بگیر در نظر گرفته است. بازنشسته تامین اجتماعی، یارانه مختصر نیاز ندارد بلکه مستمری مکفی می‌خواهد.

«علی دهقان‌‌کیا» در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که ستاد شناسایی مشمولان حمایت معیشتی را راه انداخته، به تازگی شرایط افرادی که مشمول دریافت این حمایت نمی‌شوند را اعلام کرد. برای نمونه قید کرده خانوارهایی که ارزش ملک آنها در تهران و کلان‌شهرها ۱۲میلیارد ریال و در سایر شهرستان‌ها ۹میلیارد ریال باشد. این در حالی است که من بازنشسته یا من کارگر اگر سال ۶۵ خانه‌ای را به ارزش ۳۸۰هزار تومان خریداری کرده باشم به لطف بی‌ثباتی اقتصاد، ارزش خانه‌ام بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.

وی افزود: حالا من بازنشسته هرچه بگویم آن زمان که این خانه را خریدم این‌قدر ارزش داشت و حالا قدرت خرید همین خانه‌ای که در آن نشسته‌ام را ندارم، وزارت کار می‌گوید: نه؛ قبول نیست! پرسش من بازنشسته یا من کارگر این است که این چه سیستمی است که راه انداخته‌اید؟! این سیستم کاری کرده که عده‌ای که باید مشمول حمایت‌ها می‌شدند، به صورت سیستماتیک حذف شوند.

دهقان‌کیا اظهار داشت: دولت خود اذعان دارد که افزایش قیمت بنزین ۴ تا ۵ درصد تورم ایجاد می‌کند. بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم کل کشور، در آبان ماه ۱۳۹۸ برابر ۴۱.۱درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ۴۰.۷درصد برای دهک اول تا ۴۲.۷برای دهک دهم در نوسان است. حالا باید حداقل ۵درصد تورم را در کوتاه‌مدت به آن اضافه کرد. با این حساب اگر متوسط کمک معیشتی خانوارها ۱۴۰هزار تومان باشد، بین یک تا دو سوم قدرت خرید آن در کوتاه‌مدت از میان می‌رود.

وی افزود: حساب کنید اگر متوسط دریافتی حقوق و مزدبگیران ۴ و نیم میلیون تومان باشد، با همین تورم ۵درصدی، ۲۲۵ تا ۲۵۰هزار تومان آن از کف رفته است. در نتیجه ۱۴۰هزار تومان حمایت معیشتی عملا بی‌ارزش است یعنی باید یک چیزی هم از جیبتان بدهید! از آن سو دولت می‌گوید قیمت‌ها را کنترل می‌کنیم. نمی‌گذاریم مردم اندک اثرات تورمی حذف یارانه بنزین را حس کنند. واقعیت این است که فروشندگان به این موارد وقعی نمی‌گذارند و قیمت‌ها را واقعا افزایش داده‌اند. بالاخره تا یک جایی افزایش شمار بازرسان و برخوردهای قضایی جواب می‌‌دهد.

رئیس کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی تهران افزود: می‌گویند دهک‌های کم‌درآمد مانند بازنشستگان یا شاغلان حقوق و مزدبگیر چون خودرو ندارند، پس یارانه پنهان بنزین به کارشان نمی‌آمد. برای همین حذفش کردیم و نقدی به دستشان رساندیم اما همه می‌دانند وقتی بنزین گران شد راننده‌ای که در خط تجریش-ونک کار می‌‌کند کرایه‌اش را از ۴ هزار به ۶ هزار تومان افزایش داد.

دهقان‌کیا تصریح کرد: خوب، فشار این افزایش کرایه به چه کسی غیر از کارگر و بازنشسته وارد می‌شود؟ برای همین می‌گویم دولت با این سیاست‌های توزیعی، بازنشستگان را ناامید کرده است. بهتر است که دست و پایش را کمی جمع کند و به زیر پاهایش نگاهی بیاندازد و اتفاق‌‌ها را خوب رصد کند.