یک مقام مسئول کارگری با بیان اینکه کارگران حداقل‌بگیر نگران بررسی و سرکشی به حساب‌های بانکی خود نیستند، از وزارت کار خواست تا لیست بیمه‌شدگان کارگری و بازنشسته‌ای که کمک معیشتی دریافت کرده‌اند را اعلام کند.

داوود امیری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مشمول نشدن بخشی از کارگران در طرح معیشتی دولت‌ گفت: در حال حاضر آمار دقیق بیمه‌شدگان تامین اجتماعی اعم از کارگری و بازنشسته در تامین اجتماعی موجود است و مشخص است که چند درصد حداقل‌بگیرند و چند درصد بالای حداقل بیمه‌پردازی دارند، بنابراین از وزارت کار می‌خواهیم لیست بیمه‌شدگان تامین اجتماعی که مشمول دریافت کمک معیشتی شده‌اند را اعلام کند تا بدانیم چند درصد بیمه‌شدگان مشمول دریافت این مبلغ شده‌اند.

وی افزود: براساس آمارهای اعلام شده بیشترین پرداخت‌ها در استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی بوده ولی ما در خراسان شمالی مراجعه فراوان داشتیم که اظهار می‌کنند مشمول نشده‌اند و کمک معیشتی به آنها تعلق نگرفته است.

عضو هیات مدیره کانون شورای اسلامی کار خراسان شمالی ادامه داد: متاسفانه در خراسان شمالی روستاییانی هم بوده‌اند که کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند در صورتی که خانه ۹۰۰ میلیون تومانی و ماشین ۲۵۰ میلیون تومانی نداشتند لذا از وزارت کار و متولیان مربوطه انتظار داریم به طور شفاف اعلام کنند این مبلغ حاصل از اصلاح قیمت بنزین به حساب چه کسانی واریز شده است؟ امیری با بیان اینکه کارگران از ضعیف‌ترین اقشار جامعه به شمار می‌روند و شایسته بود که در این طرح در اولویت پرداخت قرار می‌گرفتند، ‌افزود: اگر سبد معیشتی به کارگران تعلق نگرفته به چه کسانی داده شده است؟ مگر اینکه این مبلغ تنها به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی پرداخت شده و بسیاری از کارگران و بازنشستگان را در جامعه هدف طرح قرار نداده باشند.

وی درباره پیامک مربوط به اجازه بررسی اطلاعات حساب‌های اشخاص نیز گفت: معتقدم این کار فشار روانی بر مردم است تا افراد ثبت‌نام نکنند در حالی‌که کارگر حداقل‌بگیر، حساب بانکی به‌خصوصی ندارد که نگران سرکشی به آن باشد.