در گزارش جدیدی که مرکز آمار درباره نرخ بیکاری ارائه داده، جمعیت بیکار بالای ۱۵ سال تا ۶۵ سال جزء بیکاران محسوب شده‌اند.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، اعلام نرخ بیکاری تابستان امسال تعجب کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار کار را برانگیخته است. مرکز آمار اعلام کرده در این فصل بیکاری ۱.۸ درصد کمتر شده و به‌طور کلی بیکاری در نیمه اول امسال ۱.۵ درصد کاهش داشته است. با توجه به اینکه شرایط اقتصادی و فشار تحریم‌ها رشد اقتصادی در سال ۹۷ را منفی کرده و پیش‌بینی می‌شود سال ۹۸ نیز رشد اقتصادی منفی باشد، کاهش نرخ بیکاری عجیب به نظر می‌رسد، آنقدر که برخی از دستکاری آمار حرف می‌زنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد جز مشاغل فصلی که باعث شده نرخ بیکاری تابستان کاهش یابد، یک تغییر در محاسبه نرخ بیکاری نیز منجر به کاهش این نرخ شده است. آنطور که مرکز آمار می‌گوید نرخ بیکاری در جمعیت ۱۵ سال به بالا تا ۶۵ سال محاسبه می‌شود؛ اتفاقی که می‌تواند هم خوب و هم بد تلقی شود. نکته منفی آن کاهش صوری نرخ بیکاری است و نکته مثبت آن خارج کردن افراد ۱۰ تا ۱۵ ساله از دایره افراد فعال در حوزه کار و نزدیکی به استاندارد‌های جهانی در زمینه منع کار کودکان است.

سایت مرکز آمار در توضیحی در ارتباط با تغییرات جدیدی نوشته است:

به گواه متخصصین، طرح آمارگیری نیروی کار یکی از فنی‌ترین‌ طرح‌های آماری کشور است که براساس آخرین استانداردهای سازمان بین‌المللی‌کار (ILO) پیاده‌سازی شده است. لذا تمامی تلاش دست‌اندرکاران طرح مذکور مبتنی بر رعایت اصول حرفه‌ای در راستای کیفیت هر چه بیشتر آن است. سن ورود به کار نیز از این قاعده مستثنی نیست، اما سازمان بین‌المللی کار سن استانداردی را برای بررسی وضعیت بازار کار کشورها توصیه نکرده و در این خصوص دست کشورها را باز گذاشته است تا با توجه به شرایط بومی و مقررات داخلی آن را تعیین کنند. در کشورهای جهان نیز سن مذکور، ١٠، ١٢، ١٥ و ١٦ سال در نظر گرفته شده است. اما در سال‌های اخیر با توجه به تحولات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی صورت گرفته و ارزیابی‌های بعمل آمده بسیاری از کشورها حداقل سن بررسی شاخص‌های کلیدی بازار کار را ١٥ سال در نظر گرفته‌اند (کشورهایی که شاخص‌های بازار کار را در سن ١٥ سال و بیشتر اطلاع رسانی می‌کنند، عبارتند از: استرالیا ١٥ سال، انگلستان ١٦ سال ، نیوزلند ١٥ سال، چین ١٦ سال، آمریکا ١٦ سال، ترکیه ١٥ سال، مصر ١٥ سال). سیاست مرکز آمار ایران نیز همواره ارائه اطلاعات کارا و باکیفیت بوده است و برای دستیابی به آن از هیچ تلاشی دریغ نکرده است؛ لذا به منظور فراهم نمودن سازگاری بیشتر در بررسی روندها و انجام مقایسات بین‌المللی، به دلیل تحولات مشابه در کشورمان و همچنین قانون کار کشور در زمینه سن ورود به کار که افراد ١٥ سال به بالا را مجاز به انجام کار می‌داند، از این پس شاخص‌های عمده بازار کار کشور براساس جمعیت ١٥ ساله و بیشتر محاسبه و ارائه می‌شود و این در حالی است که همچنان شاخص‌های مربوط به جمعیت ١٠ ساله و بیشتر نیز به تمام کاربران ارایه شده و در گزارش مرکز آمار ایران هم ارائه شده است.