معاون توانبخشی سازمان بهزیستی:

بیکاری در میان سالمندان کمتر از جوانان است

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی گفت: تامین ملزومات خدمات‌ اجتماعی و درمانی برای جمعیت سالمندان آینده، ما را نگران می‌کند.

محمد نفریه در گفت‌وگو با ایلنا گفت: باید توجه کرد که سالمندی موضوع مذمومی نیست تا بخواهیم با آن مقابله کنیم. آنچه اهمیت دارد رشد جمعیت سالمندی در کشور است. امروز رشد این جمعیت در کشور ۱۰درصد است. برآورد می‌کنیم این رشد در ۲۵ سال آینده به ۳۰درصد برسد و به عبارتی رشدی معادل ۳ برابر امروز خواهیم داشت.

وی در ارتباط با آینده جمعیت کشور اذعان کرد: اکنون ما جزو کشورهایی با جمعیت جوان محسوب می‌شویم اما بنا بر روندی که پیش‌رویمان است، جمعیت کهن‌سالی خواهیم داشت.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با تاکید بر آمار قابل توجه سالمندانی که نیاز به مراقبت خواهند داشت، بیان کرد: معمولا ۸۰درصد جمعیت سالمندان به طور مستقل از پس نیازهای خود برمی‌آیند. از مابقی این آمار ۱۳درصد برای رفع نیازهای خود به کمک نیازمند هستند و ۵درصد از سالمندان کشور نیز برای رفع نیازهای روزمره کاملا وابسته هستند. باید توجه کنیم که چند درصد سالمند وابسته خواهیم داشت و چند درصد سالمندانی خواهیم داشت که به کمک نیاز دارند.

وی افزود: حتی سالمندانی که غیروابسته محسوب می‌شوند، به زندگی مستقل، تامین اجتماعی، پوشش درآمدی و خدمات بهداشتی مناسب نیاز خواهند داشت.

نفریه درباره اشتغال سالمندان در کشور گفت: امروز بیکاری در سالمندان ما کمتر از جوانان است.آنچه لازم است درباره سالمندان پیش‌بینی شود، خدمات تامین اجتماعی و خدمات بهداشتی است و این ملزومات است که ما را نسبت جمعیت کهن‌سال پیش‌رو نگران می‌کند. وی در ارتباط با سند ملی سالمندان گفت: سند ملی سالمندان به تازگی رونمایی شده است. این سند مشخص می‌کند که نیازهای سالمندان ما امروز چه موضوعاتی است. نیازهای سالمندان را احصا و مشخص می‌کند که اهداف پیش‌روی ما برای رفع مشکلات ۲۰ تا ۳۰ سال آینده چه خواهد بود. برای رفع مشکلات آتی باید از این سند پیروی شود. دستگاه‌های مختلفی مانند وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و دبیرخانه سالمندی، وزارت کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه موظف هستند در این سند همکاری و پیش‌بینی لازم را داشته باشند و خوشبختانه همکاری لازم وجود دارد.

    

کارگران هفت‌تپه در مسیر تهران بازداشت شدند

کارگران هفت‌تپه از بازداشت نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه که برای دیدار با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس قصد آمدن به تهران داشتند، خبر دادند.

 به گزارش ایلنا، یکشنبه شب، تعدادی از کارگران نیشکر هفت‌تپه برای دیدار با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس قصد آمدن به تهران را داشتند که در میانه راه، ظاهراً بازداشت شده‌اند.  در بین این کارگران، اعضای شورای اسلامی کار این واحد صنعتی بودند که قصد داشتند در ارتباط با مشکلات این واحد تولیدی با نمایندگان مجلس دیدار و رایزنی کنند. کارگران هفت‌‌تپه در مورد این کارگران ابراز نگرانی کردند.