مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار:

یک میلیون سالمند بعد از بازنشستگی در ایران کار  می‌کنند

بیش از یک میلیون نفر در ایران به‌رغم پا گذاشتن به سن سالمندی همچنان کار می‌کنند.

به گزارش خبر آنلاین، مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آستانه روز جهانی سالمندان (۹ مهر) گزارشی درباره وضعیت سالمندان در ایران منتشر کرده است.

در این گزارش سالمند تمامی افراد ۶۰ ساله و بیشتر از آن تعریف شده است. براساس برآورد انجام شده در سال ۱۳۹۷ از کل جمعیت کشور ۹.۷درصد جمعیت را سالمندان به خود اختصاص داده‌اند، به عبارت دیگر در سال ۱۳۹۷ از هر ۱۰۰ نفر جمعیت کشور، حدود ۱۰ نفر در رده سنی سالمند قرار داشته‌اند. همچنین بیشترین درصد جمعیت سالمندان در مقایسه با کل کشور در بین استان‌های کشور مربوط به استان گیلان ۱۳.۹درصد، مازندران ۱۲درصد، آذربایجان شرقی، همدان، مرکزی و اصفهان ۱۱.۱درصد و کمترین درصد به ترتیب مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان با ۴.۹درصد، هرمزگان ۶.۲درصد و بوشهر ۷.۱درصد بوده است.

نکته جالب در این گزارش مربوط به اشتغال سالمندان است. سن بازنشستگی در ایران ۶۰ سالگی است اما حدود یک میلیون نفر از افراد ۶۰ ساله و بالاتر از آن در ایران همچنان کار می‌کنند.

در این گزارش آمده است: نرخ مشارکت اقتصادی سالمندان ۱۶.۶درصد است که این نرخ برای مردان و زنان سالمند به ترتیب، ۲۹.۴درصد و چهار درصد است. گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد: نرخ بیکاری سالمندان ۲.۳درصد است که این نرخ برای مردان و زنان سالمند به ترتیب، ۲.۳۶درصد و ۰.۷درصد است. در نقاط شهری به نسبت به نقاط روستایی نرخ بیکاری سالمندان بیشتر است. نرخ بیکاری سالمندان در نقاط شهری ۳.۵درصد است، حال آنکه این نرخ در نقاط روستایی ۰.۹درصد است.

    

خودداری کارگران شهرداری سی‌سخت از جمع‌آوری زباله‌ها

کارگران شهرداری سی‌سخت برای مشخص شدن وضعیت مطالبات معوقه خود از جمع‌آوری زباله‌های شهری خودداری کردند. به دنبال این اتفاق برخی اعضای شورای این شهر با حضور در خیابان‌ها، اقدام به جمع‌آوری زباله‌ها کردند.

به گزارش ایلنا، از حدود یک ماه پیش کارگران بخش خدماتی شهرداری سی‌سخت بارها برای وصول مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان شهرداری دست به اعتراض صنفی زده‌اند. دیروز نیز اعتراض کارگران ادامه داشت. به گفته این کارگران، دلیل برپایی اعتراض حدودا یک‌ماهه آنها، بی‌تفاوتی مدیران شهرداری سی‌سخت در قبال پرداخت مطالبات مزدی کارگران مناطق مختلف شهرداری است. به ادعای اسن افراد، اعتراض صنفی کارگران واحد خدماتی (تنظیف و حمل زباله) گسترده‌تر شده طوری که طی روزهای گذشته کارگران تنظیف و حمل زباله از جمع‌آوری زباله‌های برخی مناطق شهر خودداری کرده‌اند. این کارگران اظهار داشتند: با افزایش مشکلات مالی شهرداری، در روزهای گذشته سرپرست شهرداری سی‌سخت از مسئولیت خود در شهرداری کناره‌گیری کرده و این موضوع باعث تشدید مشکلات شده است.

کارگران سی‌سخت تصریح کردند: در نخستین روزهای اعتراض کارگران شهرداری سی‌سخت، فرمانداری شهرستان دنا با هماهنگی دهیاری اقدام به جمع‌آوری زباله‌ها کردند و با تشدید مشکلات ناشی از جمع‌آوری نشدن زباله‌های شهری، در روزهای گذشته اعضای شورای شهر سی‌سخت نیز در اقدامی تحسین‌برانگیز اقدام به جمع‌آوری زباله‌های شهر کردند. «علی یارعلیپور» سرپرست فرمانداری شهرستان دنا پیش از این، با تایید اجتماع هر روزه کارگران خدماتی شهرداری سی‌سخت، وضعیت جمع‌آوری زباله در این شهر را به دلیل استمرار اعتراضات کارگران بخش خدماتی نامطلوب دانسته بود.

به اعتقاد وی، جمع‌آوری زباله‌های شهر توسط فرمانداری و دهیاران یا اعضای شورای شهر یک مسکن است که فقط برای چند روزی جواب خواهد داد و می‌طلبد که مسئولان مربوطه این معضل را ریشه‌ای حل کنند.