«کارخانه روغن‌نباتی نرگس شیراز اواخر سال ۹۲ تسهیلاتی به نام یک‌صد تن از کارگران خود از بانک گرفت که در مجموع رقمی افزون بر ۲ میلیارد تومان شد، اما امروز با عقب افتادن پرداخت اقساط این کارخانه، دادگاه به نفع بانک در خصوص توقیف اموال کارگران رای داده است.‌ در این میان،‌ مسئولان کارخانه نوید داده‌اند مشکل را حل‌ می‌کنند». این روایت دبیر اجرایی خانه کارگر شیراز از مشکلی است که کارگران این کارخانه را تهدید می‌کند. این مساله همان موضوعی است که «سیدکاظم موسوی» رئیس کل دادگستری استان فارس روز شنبه در جمع شماری از فعالان رسانه‌ای استان از تلاش برای گره‌گشایی و حل مشکل کارگران کارخانه روغن‌نباتی سخن گفت و اظهار داشت که پیگیر موضوع است.

علی راستگو «دبیر اجرایی خانه کارگر فارس» در این باره می‌گوید:‌ در جلساتی که به منظور حل مشکل بدهی کارخانه روغن نباتی شیراز بابت تسهیلاتی که به نام حدود ۱۰۰ نفر از کارگران این کارخانه دریافت شده برگزار شد، مدیران کارخانه در قالب تفاهم‌نامه‌ای با بانک عامل قول داده‌اند که تا آبان ماه نسبت به تسویه باقیمانده تسهیلات اقدام کنند.

وی افزود: رقم کلی تسهیلات دریافتی در ماه پایانی سال ۹۲ توسط کارخانه روغن نباتی شیراز بدون محاسبه سود آن ۲ میلیارد تومان بوده که به نام یک‌صد نفر از کارگران گرفته شده است.

وی ادامه داد: از آن تاریخ تاکنون کارخانه بخشی از بدهی‌ها را پرداخت کرده اما هنوز بخشی از آن بدهی که رقمی در حدود ۳۷۰ میلیون تومان است، باقیمانده است.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان فارس اظهار داشت: از آنجا که تسهیلات به نام کارگران دریافت شده چنانچه کارخانه نتواند به تعهد خود مبنی بر تسویه بدهی اقدام کند با توجه به اینکه بانک موفق شده علیه کارگران از دادگاه رای بگیرد، اموال کارگران توقیف خواهد شد.

وی ادامه داد: البته بانک به دنبال حل مسالمت‌آمیز این موضوع است و مسئولان کارخانه نیز اعلام کرده‌اند که مایل هستند این موضوع بدون ایجاد مشکل برای کارگران خاتمه یابد.

راستگو، شرایط کارخانه روغن نباتی شیراز را خوب توصیف کرد و ادامه داد: این کارخانه ظرفیت تولید سالانه چهار هزار تن روغن نباتی را دارد در حالی که هم اینک یک هزار و ۵۰۰ تن تولید دارد که البته بخشی از این کاهش تولید به تحریم‌ها بازمی‌‎گردد.

وی افزود: امیدواریم با حل مشکلات کارخانه شاهد فعالیت آن با حداکثر توان باشیم.