عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در شرایطی که با لشکر بیکاران روبه‌رو هستیم، اعتبارات موجود جوابگو نیست.

به گزارش ایلنا، «رمضانعلی سبحانی‌فر» عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در یک مناظره اقتصادی با «داوود فدایی» عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر که از برنامه رادیویی «رویداد» پخش شد، نبود سرمایه در گردش و ناتوانی در نوسازی و بهسازی بنگاه‌های تولیدی را ازجمله مشکلاتی دانست که منجر به بیکاری شاغلین می‌شود و افزود: اشتغال به صورت مستقیم و غیرمستقیم جزو وظایف وزارت صمت است و کمیسیون صنایع تاکنون کمک کننده بوده است. وی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس باید گامی در جهت بهبود اشتغال بردارد، اظهار داشت: طرح‌های نیمه‌تمام و نوسازی و بهسازی از محل رونق تولید باید مورد حمایت باشد و تسهیلات دریافت کند.

سبحانی‌فر خاطرنشان کرد: واحدهای راکد باید مجددا باید به چرخه تولید بازگردند که در این صورت اشتغالزایی را پیش رو خواهیم داشت.

در ادامه این مناظره اقتصادی، فدایی، آمار و ارقام اعلام شده توسط دولت درباره حفظ اشتغال را فقط یک آرزو دانست و افزود: آماری که دولت می‌دهد، برنامه نیست و فقط آرزوهای دولت است و به همین دلیل تمهیداتی برای اجرای آن اندیشیده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه باید از مسئولان سوال شود که چرا قانون بهبود فضای کسب و کار هنوز اجرا نمی‌شود و تنها ۲۰درصد آن تحقق یافته، گفت: در کشور با وجود مراکز تصمیم‌گیری متعدد، تولید و اشتغال بسیار دشوار شده است. دولت می‌گوید اقداماتی در تسریع اعطای مجوزهای کسب و کار ارائه داده ولی در هیچ کشوری همچون ایران مجوز با چنین مشکلاتی روبه‌رو نیست.

فدایی ادامه داد: قانونگذاران مجلس حداقل باید یک بار کشورهای همسایه را بررسی کنند و بدانند در دیگر کشورها چه خبر است. دولت هنوز نمی‌داند چه تعداد پرسنل دارد که این خود، مانعی برای کسب و کار است.

وی افزود: هر گاه کارخانه‌ای از بین می‌رود یا تعدیل نیرو می‌کند فقط نسخه‌ای در راستای کمک مالی برای آن می‌پیچیم در حالی‌که بسیاری از تولیدکننده‌ها نیازمند کمک فکری هستند تا محصول و خدماتی ارائه دهند که نیاز روز باشد.

سبحانی‌فر نیز با بیان اینکه سخنان دیگر مهمان برنامه نافی اظهارات او نیست، تصریح کرد: ما مرتبا این مسئولان را به کمیسیون دعوت کرده و مورد سوال و بازخواست قرار می‌دهیم.

وی در پاسخ به اعتراض دیگر مهمان برنامه که گفت در زمان وضع قانون باید با مجریان جلسه برگزار شود تا قابلیت اجرایی بودن قوانین سنجش شود، گفت: دستگاه‌های اجرایی برای اینکه حق امضاهای طلایی را از دست ندهند، در بسیاری جاها با ما همکاری نمی‌کنند.

فدایی نیز در خاتمه این مصاحبه تلفنی اظهار کرد: یکی از مشکلات بیکاری و رکود در کشور خود دولت است. دولت باید این بخش را به کانون‌های عالی کارفرمایی و انجمن‌ها بسپارد.

این کارآفرین افزود: چرا بیمه باید فقط طرف دولت باشد و بخش خصوصی ورود نمی‌کند؟! قوانین فعلی باید مورد بازنگری قرار گیرند.