سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: از ابتدای فروردین تا پایان خرداد ماه امسال ۴۲۱ نفر به دلیل وقوع حوادث کار جان باختند و به مراکز پزشکی قانونی ارجاع داده شدند.

به گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور، طی ماه‌های فروردین تا پایان خرداد سال ۱۳۹۸ تعداد ۴۲۱ نفر از هموطنان در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن (۱۳۹۷) ۱۷.۹درصد رشد را نشان می‌دهد. از جان‌باختگان حوادث کار در ۳ ماهه نخست امسال ۴۱۷ نفر مرد و ۴ نفر هم زن بودند. در این مدت بیشترین آمار فوتی‌های حوادث کار در استان‌های تهران با ۱۱۰، اصفهان با ۲۷ و خراسان رضوی و مازندران هر یک با ۲۵ نفر ثبت شده است. استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی و چهارمحال و بختیاری هر یک با ۲، سیستان و بلوچستان با ۳ و ایلام با ۴ مورد متوفی کمترین آمار تلفات حوادث ناشی از کار را در این مدت داشتند.

براساس این گزارش در سال گذشته بیشترین آمار تلفات با ۴۲۴ فوتی مربوط به استان تهران و کمترین آن با ۳ فوتی مربوط به استان ایلام بوده است. همچنین براساس میزان مرگ‌ها در مقایسه با جمعیت هر استان، استان‌های بوشهر با ۴.۴ و پس از آن یزد با ۳.۶ و تهران با ۳ متوفی در هر صدهزار جمعیت بیشترین و استان کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و آذربایجان غربی با ۰.۸، چهارمحال و بختیاری با ۰.۹ و سیستان و بلوچستان با ۱.۲ متوفی در هر صدهزار جمعیت کمترین میزان مرگ بر اثر حوادث ناشی از کار به نسبت جمعیت در سال ۱۳۹۷ را داشتند.

سقوط از بلندی بیشترین علت مرگ در حوادث کار

طی این مدت در حوادث کار عمده‌ترین علت مرگ را سقوط از بلندی تشکیل داده است. براساس آمارهای موجود طی این مدت ۱۵۴ نفر از متوفیات حوادث کار بر اثر سقوط از بلندی جان خود را از دست داده‌اند که ۵.۵درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. پس از آن برخورد جسم سخت با ۱۱۳، برق‌گرفتگی با ۶۰، سوختگی با ۴۳ و کمبود اکسیژن با ۱۷ فوتی در رتبه‌های بعدی علل مرگ بر اثر حوادث کار قرار می‌گیرند. ۳۴نفر نیز به دلایلی دیگر در حوادث کار جان خود را از دست داده‌اند. براساس قوانین موجود، حوادث ناشی از کار با دو ویژگی مشخص می‌شوند؛ حوادثی که در حین انجام وظیفه و حوادثی که به سبب انجام وظیفه رخ می‌دهند.

با بررسی آمارهای منتشر شده در سال‌های اخیر، سقوط از بلندی، اصابت جسم سخت، سوختگی و کمبود اکسیژن ازجمله مهم‌ترین عوامل فوت ناشی از حوادث کار در کشور است که با رعایت نکات ایمنی به ویژه در موارد کار در ارتفاعات می‌توان بروز این حوادث را تا حد قابل توجهی کاهش داد.