عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه بدهی جاری دولت به تامین اجتماعی سالانه ۲۵هزار میلیارد تومان است، گفت: به‌زودی پیشنهادی را برای پرداخت بدهی دولت ارائه می‌کنیم.

اکبر شوکت در گفت‌وگو با مهر در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: مدیرعامل سازمان پیگیر همسان‌سازی حقوق بازنشستگان است اما با توجه به اینکه همسان‌سازی سالانه حدود ۷هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، امکان اجرای آن در یک سال و قطع شدن در سال بعد یا دولت بعد نیست، به همین دلیل فکر نمی‌کنم بتوان قانون همسان‌سازی را اجرایی کرد.

شوکت با اشاره به اینکه سالانه ۲۵هزار میلیارد تومان بدهی سهم دولت به تأمین اجتماعی است، گفت: البته این اعتبار جدا از بدهی‌هایی است که از سال‌های قبل انباشته شده است.

عضو هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی گفت: اگر دولت بدهی جاری خود را هر سال پرداخت می‌کرد تأمین اجتماعی نیازی به دریافت وام‌های ۱۵۰۰ میلیارد تومانی در ماه با بهره ۳۵درصد نداشت. انتظار را داریم دولت حداقل به وظایف اولیه خودش در جهت پرداخت بدهی‌های جاری عمل کند.

شوکت تاکید کرد: در حال حاضر پیشنهادی را مبنی بر اینکه درصدی از درآمدهای نفتی دولت به صورت ثابت به تأمین اجتماعی اختصاص پیدا کند، تهیه کرده و به زودی به هیأت وزیران ارسال خواهیم کرد که امیدواریم مورد موافقت قرار گیرد.

وی گفت: البته مشابه همین پیشنهاد را ۵ - ۶ سال گذشته نیز به دولت فرستاده بودیم که متأسفانه اجرایی نشد.

عضو هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی گفت: عده‌ای عنوان می‌کنند چند میلیون بشکه نفت دولت در اختیار تأمین اجتماعی قرار داده شود تا خوراک پتروشیمی‌ها تأمین شود اما با این پیشنهاد مشکلات تأمین اجتماعی تأمین نمی‌شود و ما نیاز به این داریم درصدی از درآمدها به صورت ثابت به ما اختصاص پیدا کند. به گفته شوکت، در کشورهای دیگر دولت‌ها در جهت پایداری صندوق‌های بازنشستگی از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنند و فراتر از وظایف خود عمل می‌کنند اما در ایران دولت به وظایف اولیه خود نیز عمل نمی‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مصوبه مجلس مبنی بر پرداخت ۵۰هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به تأمین اجتماعی در سال جاری عملیاتی شده یا خیر، گفت: سال گذشته مبلغی به تأمین اجتماعی ندادند و امسال تاکنون شاید در حد دو تا سه هزار میلیارد تومان پرداخت کرده باشند.

عضو هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: دولت قول داده بود بدهی‌های بانکی تأمین اجتماعی را تهاتر کند اما این اتفاق به‌رغم حضور نوبخت در هیأت امنای تأمین اجتماعی رخ نداد.

وی گفت: در مصوبه ویژه تأمین اجتماعی در خصوص پرداخت ۵۰هزار بدهی دولت به این سازمان، نمایندگان مجلس با تغییر کلمه‌ای باعث شدند تأمین اجتماعی به اولویت آخر دولت برای پرداخت اعتبارات سقوط کند و این موضوع به ضرر کارگران و بازنشستگان شده و باعث شد دست دولت برای عدم اجرای مصوبه باز باشد.

شوکت با اشاره به اینکه براساس برنامه ششم توسعه دولت باید ظرف ۵ سال تمام بدهی‌های خود را به تأمین اجتماعی پرداخت کند، گفت: متأسفانه طی چند سال گذشته این اتفاق رخ نداد و به نظر نمی‌رسد تا پایان برنامه نیز مشکلی از سازمان حل شود.