عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار، توزیع کالاهای اساسی به شکل سهمیه‌بندی را موجب کوتاه شدن دست دلالان بازار دانست و گفت: دولت از طریق احیای تعاونی‌های مصرف، می‌تواند اقلام سهمیه‌بندی و کالاهای اساسی خانوارها را با نرخ مناسب تامین و عرضه کند.

علی اصلانی در گفت وگو با ایسنا گفت: در حال حاضر دولت در چند قلم کالای اساسی، سیاست سهمیه‌بندی را در پیش گرفته و این کار تا حد بسیار زیادی موفقیت‌آمیز بوده و دست دلالان را از بازار کوتاه کرده است.

وی ادامه داد: متولیان تنظیم بازار به خوبی از وضعیت کالاهای اساسی روغن و برنج و اقلام پروتئینی مرغ و گوشت آگاهند و تحریم‌ها هم به این زودی از بین نمی‌روند لذا دولت باید اقلام ضروری و کالاهای اساسی را هرچه سریع‌تر سهمیه‌بندی کند. عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار تاکید کرد: متاسفانه قیمت لبنیات روزبه‌روز در حال تغییر است و کم‌کم از سفره کارگران حذف می‌شود. گوشت تنظیم بازاری هم که دولت مشغول توزیع آن از طریق برخی فروشگاه‌ها و سایت‌ها بود، نصیب رستوران‌ها و دلالان شد و به دست کارگران نرسید.

اصلانی گفت: تمام کارخانه‌ها به خصوص کارگاه‌هایی که دارای ۲۰ نفر به بالا کارگر هستند، تعاونی‌ مصرف دارند و از طریق وزارت تعاون می‌توانند مقدمات راه‌‌اندازی یا احیای تعاونی‌های مصرف را فراهم کنند تا مایحتاج ضروری کارگران مستقیما از داخل کارخانه و بدون واسطه به دست مصرف‌کننده برسد.

این مقام مسئول کارگری خاطرنشان کرد: متاسفانه جامعه کارگری در بحث بسته‌های حمایتی هم ناکام بود و سبد کالای دولت را دریافت نکرد. البته بازنشستگان تامین اجتماعی این بسته‌ها را دریافت کردند و تعاونی‌های دستگاه‌های دولتی آن را در اختیار اعضای خود قرار دادند ولی از جامعه ۱۳ میلیون نفری کارگران شاید درصد بسیار کمی توانست از مزایای سبد حمایتی دولت بهره‌مند شود.

اصلانی درباره کسانی که احیای سیستم کوپن را فسادآفرین می‌خوانند، گفت: الان مثل دوران قبل نیست و دسترسی به اطلاعات بهتر و بیشتر و در کمترین زمان صورت می گیرد لذا اگر قرار شد که کالاهای اساسی به شکل سهمیه‌ای در اختیار کارگران قرار گیرد با مراجعه به لیست بیمه‌شدگان تامین اجتماعی می‌توان به اطلاعات مشمولان قانون کار پی برد.