گروه حوادث: تبهکاری یک مرد با خالی کردن حساب بانکی طعمه‌هایش راز یک باند نامرئی را فاش کرد.

پلیس وقتی برای دستگیری شیاد حرفه‌ای وارد عمل شد تا چهار نوچه او را دستگیر نکرده بود نتوانست خود را به پشت در مخفیگاهش برساند.

دزدی‌های نامرئی

اوایل آبان ماه سال جاری پرونده‌های مشابهی به اداره پلیس فتای تهران گزارش می‌شد که نشان می‌داد از حساب چند زن و مرد اقدام به برداشت پول شده است و آنها نمی‌دانند در دام چه باندی افتاده‌اند.

شکار 70 زن و مرد

بدین ترتیب تیمی از ماموران پلیس فتا تهران برای ردیابی دزدان نامرئی وارد عمل شدند و در همان تجسس‌های ابتدایی در برابر 70 زن و مرد که اهل یک منطقه در بلوار ابوذرو خیابان بهشتی تهران بودند قرار گرفتند.

ماموران در تحقیقات ابتدایی پی‌بردند که از حساب همه 70 زن و مرد بدون اینکه کارت‌شان را در اختیار دیگری قرار دهند پول برداشت شده است.

مرد میوه‌فروش

تجسس‌های کارشناسان پلیس فتای تهران کلید زده شد و ماموران در کاوش‌های پلیسی پی‌بردند همه طعمه‌ها از یک مغازه میوه‌فروشی خرید کرده‌اند و پس از خرید، حساب آنها خالی شده است.

همین کافی بود تا ماموران برای دستگیری مرد میوه‌فروش وارد عمل شوند اما وقتی برای دستگیری وی وارد عمل شدند مشخص شد این مرد بدون اطلاع قبلی با صاحب مغازه آنجا را تخلیه کرده و پس از ناپدید شدن دیگر مغازه را باز نکرده است.

فرار شیاد حرفه‌ای

ماموران در این مرحله به سراغ صاحب مغازه رفتند و در بازجویی‌ها مشخص شد این مرد مغازه‌اش را به مرد میوه‌فروشی که ایرج نام دارد اجاره داده اما وی پس از چند ماه ناگهان مغازه‌اش را رها کرده و ناپدید شده است.

دزد هویت

تیم پلیسی تحقیقات خود را برای دستگیری ایرج در دستور کار خود قرار داد تا اینکه پس از چند روز مردی با مشخصات و مدارک ایرج پای در اداره پلیس گذاشت و از سناریوی عجیبی پرده برداشت که نشان می‌داد مرد شیاد یک دزد هویت است.

مرد جوان با در دست داشتن مدارک ادعا کرد که سال 91 همه مدارکش از داخل خودرویش به سرقت رفته است و زمانی‌که صاحب مغازه در برابر این مرد قرار گرفت نیز عنوان کرد این مرد میوه‌فروش فراری نیست.

ماموران در این شاخه از تحقیقات پی‌بردند مرد میوه فروش با مدارک سرقتی و جعلی اقدام به اجاره مغازه میوه‌فروشی کرده است.

دستگاه اسکیمر

تیم پلیسی در کاوش‌های پلیسی متوجه شدند مرد میوه‌فروش با استفاده از دستگاه اسکیمر اقدام به کپی کردن کارت‌های بانکی طعمه‌هایش کرده و سپس در فرصتی مناسب با در دست داشتن این کارت‌ها اقدام به نقد کردن حساب‌های سرقتی کرده است.

نخستین سرنخ

ماموران که احتمال می‌دادند مرد میوه‌فروش و همدستانش در شهرهای دیگر به همین شیوه دست به کلاهبرداری و خالی کردن حساب‌های طعمه‌هایشان می‌زند تحقیقات پلیسی را در سطح کشور در دستور کار خود قرار دادند.

تجسس‌ها ادامه داشت تا اینکه مرد جوانی که در کار فروش گوشی موبایل فعالیت داشت در تماس با ماموران از مراجعه مرد مرموزی به مغازه‌اش خبر داد که خیلی زود ماموران پای در مغازه گذاشتند و مشخص شد مرد مرموز با در اختیار داشتن کارت بانکی شخص دیگری اقدام به خرید گوشی موبایل کرده است.

دستگیری   مرد     مرموز

ماموران بعد از دستگیری مرد مرموز در تحقیقات پی‌بردند که مهدی با کارت بانکی سرقتی قصد خرید گوشی موبایل داشته است که در ادامه متهم ادعا کرد راننده است و با مرد جوانی به تبریز آمده و مسافرش با دادن چند کارت بانکی از او خواسته  برایش در شهر خرید کنم.

تیم پلیس فتا تهران در این مرحله وارد عمل شده و با سرنخ‌های به دست آمده پی‌بردند مهدی همراه حسین و دوستانش برای خالی کردن حساب‌های  بانکی به تبریز سفر کرده‌اند.

ردیابی باند سازمان‌یافته

در این مرحله ماموران برای دستگیری دیگر اعضای این باند وارد عمل شدند و مشخص شد حسین یکی از متهمان سابقه‌دار در زمینه جعل کلاهبرداری، سرقت، مواد مخدر و توزیع پول‌های تقلبی است.

درگیری با پلیس

ماموران پلیس فتا با اقدامات فنی و پلیسی موفق به شناسایی مخفیگاه حسین و یکی از همدستانش به نام امیر در محله سلیمان‌خاطر تهران شدند و روز چهارم دی‌ماه سال‌جاری، عملیات دستگیری متهمان کلید زده شد.

حسین و امیر وقتی در برابر ماموران قرار گرفتند تصمیم به فرار گرفتند و وقتی خود را در حلقه محاصره پلیس دیدند با چاقو به سمت ماموران حمله کردند که تیم پلیسی  با هوشیاری موفق به دستگیری این دو تبهکار خشن شدند.

ماموران در بازرسی بدنی از حسین چک‌های سفید امضای سرقتی به دست آوردند ودر ادامه یک کیف پر از کارت‌های بانکی سرقتی و دفترچه‌ای که شماره و اطلاعات کارت‌های بانکی ثبت شده بود کشف کردند.

دستگیری چهارمین عضو باند

تحقیقات پلیسی ادامه داشت و ماموران پس از تجسس از متهمان وقتی در حال بازرسی مخفیگاه حسین و همدستش بودند متوجه باز شدن در خانه و ورود مرد جوانی به داخل خانه حسین شدند.

این مرد که علی نام داشت وقتی در برابر ماموران قرار گرفت دیگر راهی جز تسلیم شدن نداشت.

ماموران در بازرسی از مخفیگاه این متهمان مدارک جعلی، گواهینامه جعلی و یک دستگاه اسکیمر به دست آوردند وعلی پس ازدستگیری به همدستی با حسین و دوستانش اعتراف کرد.

در این مرحله مشخص شد علی با همدستی یکی دیگر از اعضای باند که همان مرد میوه‌فروش است در شهرهای مختلفی اقدام به کپی کردن کارت‌های بانکی طعمه‌هایشان کرده و سپس دست به سرقت زده‌اند.

دستگیری مرد میوه‌فروش

همین کافی بود تا ماموران پلیس فتا با این اطلاعات، تحقیقات پلیسی را برای دستگیری یوسف که همان مرد میوه‌فروش بود آغاز کنند.

ردیابی‌ها ادامه داشت تا اینکه 20 دی‌ماه با شناسایی مخفیگاه یوسف عملیات پلیسی کلید زده شد و مرد میوه‌فروش در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر شد.

یوسف ابتدا سعی داشت خود را بیگناه معرفی کند، اما وقتی در برابر مدارک پلیسی و اعترافات همدستانش قرار گرفت به کلاهبرداری میلیاردی اعتراف کرد.

گفت‌وگو با مرد میوه‌فروش

یوسف 38 ساله که از تبهکاران حرفه‌ای پایتخت است فکر نمی‌کرد پس از فرار از مغازه میوه‌فروشی نقشه‌اش لو برود و همراه همدستانش دستگیر شود.

     سابقه‌داری؟

بله، چند بار بخاطر سرقت و جعل و کلاهبرداری دستگیر شدم.

     الان به چه جرمی دستگیر شدی؟

کپی کردن کارت‌های بانکی و خالی کردن پول طعمه‌هایم.

     شنیدم مغازه میوه‌فروشی داشتی؟

مغازه میوه‌فروشی بخشی از نقشه‌ام بود که بتوانم به راحتی به کارت بانکی مردم دسترسی پیدا کنم.

     چطور کارت‌ها را کپی می‌کردی؟

برای اجرای نقشه‌ام نیاز به یک دستگاه خودپرداز داشتم که یک مغازه میوه‌فروشی در بلوار ابوذر راه‌اندازی کردم و سپس با دستگاه خودپردازی که از مستاجر قبلی داخل مغازه بود کارم را شروع کردم. ابتدا مثل همه مغازه‌داران در محل جلب اعتماد کردم اما بعد از آن با داشتن یک دستگاه اسکیمر که برای کپی کردن کارت‌های شناسایی اداری و بانکی است اقدام به کپی کردن کارت‌های بانکی می‌کردم.

     طعمه‌هایت متوجه کپی کردن کارت‌ها نمی‌شدند؟

دستگاه اسکیمر را در نزدیکی دستگاه خودپرداز قرار می‌دادم و دستگاه جایی بود که مشتریان نمی‌توانستند آن را مشاهده کنند به همین خاطر ابتدا کارت بانکی‌شان را داخل دستگاه اسکیمر می‌کشیدم و در همان لحظه همه اطلاعات کارت داخل دستگاه اسکیمر ذخیره می‌شد و  پس از گرفتن رمز کارتشان دیگر به حساب آنها دسترسی پیدا می‌کردم. ولی بخاطر اینکه طعمه‌‌هایم متوجه موضوع نشوند به بهانه اینکه دستگاه متصل نبوده بار دیگر کارتشان را می‌گرفتم و داخل دستگاه خودپرداز می‌کشیدم و مبلغ خریدشان را برداشت کرده و رسید را در اختیارشان قرار می‌دادم که کسی به من و این نقشه شک نمی‌کرد.

     چه زمانی اقدام به برداشت پول از حساب‌ها کردی؟

مدتی به همین شیوه شروع به جمع کردن کارت‌های بانکی کردم و سپس با در اختیار داشتن کارت‌ها اقدام به برداشت و خرید با کارت‌های سرقتی کردم که قبل از اینکه طعمه‌هایم به ماجرا شک کنند مغازه را تعطیل کرده و پا به فرار گذاشتم.

     با مدارک جعلی و سرقتی مغازه را اجاره کردی؟

بله، چون نمی‌خواستم سرنخی از من در محل بماند که دستگیر شوم.

     فکر می‌کردی دستگیر شوی؟

نه، چون نقشه‌ام حرفه‌ای بود و همدستانم نیز حرفه‌ای بودند و هیچ ردی از خودم برجا نگذاشته بودم.

     دستگاه اسکیمر را از کجا تهیه کردی؟

دستگاه اسکیمر را معمولا شرکت‌ها برای تهیه کارت‌های شناسایی کارمندانشان استفاده می‌کنند و در بازار وجود دارد و بعضی نیز به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود؛ اما ما از این دستگاه برای سرقت و خالی کردن حساب‌ها استفاده کردیم. دستگاه اسکیمر مثل چاقو است که یک پزشک برای نجات جان افراد و یک خلافکار برای زورگیری یا قتل از آن استفاده می‌کند. 

بنا بر این گزارش، گردانندگان این باند حرفه‌ای با قرار وثیقه میلیاردی برای تحقیقات بیشتر و سیر مراحل قانونی در اختیار مقام قضایی قرار گرفته‌اند.