فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه (24 تیر ماه) گفت در نشست امروز شورای وزرای خارجه اتحادیه، در مورد چگونگی حفظ توافق هسته‌ای با ایران گفت‌وگو می‌شود.

موگرینی که پیش از آغاز نشست شورای وزیران خارجه در بروکسل در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: فکر می‌کنم نشست امروز طولانی‌ترین نشست شورای وزیران در ۵ سال اخیر باشد. وی افزود: می‌خواهیم ببینیم که چطور می‌توان با همکاری کشورهای عضو و همچنین شرکای بین‌المللی خود، توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کنیم و تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران به پایبندی کامل به برجام بازگردد، همان‌گونه که آن‌ها تا همین چند هفته و چند روز پیش پایبند بودند.

جمهوری‌اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال بعد از یک‌سال صبر برای جبران آثار ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد که به‌دلیل عدم تحقق وعده‌های کشورهای اروپایی، گام‌هایی را برای کاهش تعهد به توافق هسته‌ای برمی‌دارد. در گام نخست تعهد ایران به سقف ذخایر اورانیوم و آب سنگین تعلیق شد و در گام دوم نیز ایران غنای اورانیوم تولیدی را از ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد افزایش داد. موگرینی در سفر تازه خود به بغداد با مقام‌های عراقی دیدار کرد و پیشنهاد داد که کنفرانسی برای حل اختلافات در منطقه، در عراق برگزار شود.