مشاور رئیس جمهور آمریکا زمان کنونی را برای اجرای معامله قرن مناسب دانست و گفت که به رغم قطع روابط تشکیلات خودگردان و واشنگتن، تماس‌هایی با فلسطینیان دارد.

جیسون گرینبلات، مشاور رئیس جمهور آمریکا و نماینده این کشور در مذاکرات بین‌المللی زمان را برای حل منازعه بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی در سایه تحولات منطقه مناسب و حتی منحصربه‌فرد خواند.

او در گفت‌وگو ویژه با شبکه تلویزیونی الحره آمریکا مدعی شد که در سایه کاهش تهدید‌های ایران علیه کشورهای عربی به ویژه کشورهای عربی منطقه خلیج فارس و رژیم صهیونیستی، وقت منحصر به فردی برای حل این نزاع فراهم شده است.

گرینبلات ادعا کرد که کشورهای عربی نمی‌خواهند فلسطنیان را رها کنند ولی حاکمان این کشورها در مقطع فعلی می‌خواهند کشورهایشان را از آنچه او تهدید‌های ایران علیه آن‌ها می‌خواند، حمایت کنند.

او در مورد روابط تشکیلات خودگردان فلسطین با آمریکا نیز گفت که محمود عباس، رئیس این تشکیلات به زودی از طرح صلح ادعایی آمریکا موسوم به معامله قرن استقبال خواهد کرد. او همچنین مدعی شد که بین دولت ترامپ و فلسطینیان تماس‌هایی وجود دارد ولی نه به اسم محمود عباس و تشکیلات خودگردان بلکه این تماس‌ها شخصی و غیررسمی است.

روابط تشکیلات خودگردان با آمریکا از سال ۲۰۱۷ و به دنبال شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به این شهر فلسطینی به کل قطع شده است و محمود عباس بارها اعلام کرده است که آمریکا دیگر به عنوان میانجی در مذاکرات سازش بین فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها جایی ندارد.

مشاور ویژه ترامپ نشست کارگروه منامه را که چهارم و پنجم خرداد در بحرین با هدف تأمین مالی برای پیشبرد معامله قرن آمریکا برگزار شد، موفق خواند و گفت که دوست دارد که نظر تشکیلات خودگردان را قبل از آنکه فرصت‌سوزی شود، بشنود.

گرینبلات در مورد این سؤال که آیا رژیم صهیونیستی با طرح ادعایی آمریکا موافق است یا نه، اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت که این طرح طراحی شده است تا طرفین برای مذاکره دور میز جمع شوند.