روزنامه نیویورک تایمز نوشت

مداخله عربستان درتوقف خروج امارات از یمن

مسؤولان دفتر سلطنتی عربستان شخصا در تلاش برای منصرف کردن امارات در زمینه کاهش نیروهایش در یمن مداخله کرده‌اند. منابع دیپلمات  گفتند، سعودی‌ها از تصمیمات امارات درباره کاهش نیروهایش در یمن بسیار ناامید شده‌اند.

نیویورک تایمز نوشت، امارات نیروهایش را بعد از اینکه دریافت جنگ نابودکننده یمن تبدیل به فاجعه انسانی شده که هیچ دستاوردی برایش ندارد در یک روند سریع کاهش داده و از این کشور خارج می‌کند.

این روزنامه به نقل از مقامات غربی آگاه به جزئیات نوشت: کاهش تعداد نیروهای اماراتی عملاً رخ داده و آنها تمایل به خروج از جنگ دارند حتی اگر این تصمیم هم‌پیمانان سعودی‌شان را عصبانی کند.

نیویورک تایمز افزود: اماراتی‌ها از اعلام تصمیم خروج به طور علنی اجتناب کرده‌اند تا از میزان عصبانیت همتایان سعودی‌شان بکاهند اما دیپلمات‌های غربی اشاره کرده‌اند، سعودی‌ها در نتیجه تصمیم امارات بسیار ناامید هستند و مسؤولان ارشد دفتر سلطنتی تلاش کردند تا مسؤولان اماراتی را از خروج منصرف کنند. مسؤولان سفارت عربستان در واشنگتن به این روزنامه تکذیب کردند که رهبران عربستان از تصمیم امارات عصبانی هستند. این مقام گفت: رهبران عربستان و امارات به لحاظ استراتژیک بر سر اهداف در یمن همسو هستند. یک مسؤول به صورت ضمنی به حصول عقب‌نشینی اذعان کرد و آن را تغییر تاکتیتکی که معمولاً در جریان حملات رخ می‌دهند، عنوان کرد که با هماهنگی با ائتلاف انجام می‌گیرد. این مقام افزود: هر گونه خلأ که خروج امارات به جا بگذارد توسط نیروهای یمنی وابسته به نیروهای دولت مستعفی که توسط امارات آموزش داده شده‌اند، پر خواهد شد. یک مقام اماراتی نیز که خواست نامش فاش نشود، گفت، خروج برای نشان دادن تمایل به حمایت از آتش بس شکننده‌ای است که توسط سازمان ملل در الحدیده حاصل شده است. وی افزود: تعهد ما به یمن همچنان پابرجاست و نیروهای اماراتی ۹۰ هزار سرباز دولت مستعفی را آموزش داده‌اند.

    

مالکی: حشد شعبی سوپاپ اطمینان امنیت عراق است

دبیرکل حزب الدعوه و رئیس ائتلاف دولت قانون عراق اعلام کرد که نقش نیروهای حشد شعبی هنوز پایان نیافته است و او مخالف ادغام نیروهای حشد شعبی با ارتش و نیروهای پلیس است.

نوری مالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون عراق و نخست وزیر اسبق این کشور در گفت‌وگو با برنامه گفت‌وگوی ویژه که از شبکه سومریه نیوز عراق پخش می‌شود، اعلام کرد: امروز ما نیروهایی داریم که می‌توانند در برابر قوی‌ترین سازمان تروریستی که می‌تواند در هر منطقه‌ای دست به تحرک بزند، مقاومت کند. وی همچنین تصریح کرد: حضور حشد شعبی تضمین و سوپاپ اطمینان امنیت عراق است و حشد شعبی نقشش پایان نیافته و نیاز به آن همچنان وجود دارد. نیروهای حشد شعبی باید به دلیل اقداماتی که انجام داده‌اند و دستاوردهایی که محقق کرده‌اند، ارج نهاده شوند. مالکی تاکید کرد: ما از ضرورت وجود حشد شعبی صحبت می‌کنیم، هیچ‌کس نمی‌گوید که حشد شعبی بدون ساختار و تشکیلات تیپ‌ها، یگان‌ها و لشکر باشد. حشد شعبی باید یکی از دستگاه‌های حکومتی باشد که تحت امر فرمانده کل نیروهای مسلح عمل می‌کند اما موافق ایده ادغام حشد شعبی با ارتش و نیروهای پلیس نیستیم. 

مالکی تصریح کرد: ما تنها زمانی می‌توانیم از یک دولت موفق صحبت کنیم که شاهد ثبات سیاسی، نوعی تفاهم و تبادل رای بین نخست وزیر و وزیرانش و نیز گروه‌های سیاسی باشد به خصوص که اعضای دولت و وزیران کابینه به احزاب مختلف وابسته هستند. رئیس ائتلاف دولت قانون خاطرنشان کرد: این گفته که دولت کنونی دولتی تکنوکرات است مبالغه آمیز است و ما در این سطح چیزی در عراق نداریم و در چنین دولتی پارلمان و نخست وزیر و دولت دیدگاه خود را دارند مبنی بر اینکه برخی وزارتخانه‌ها نیاز به بازنگری «به عنوان تغییر برخی از آنها» دارند. بله در چنین دولت تکنوکراتی افراد موفق و شایسته در کنار وزیران هستند که نیاز به حمایت دارند و برخی نیز نیازمند بازنگریند.