پلوسی: ترامپ روانه زندان شود

ترامپ: پلوسی تند و زننده است

سینا سبزیان

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اظهارات منتسب به او گفته خواستار آن است که رئیس‌جمهور این کشور به جای استیضاح، روانه زندان شود.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به هم‌حزبی‌های دموکرات خود که طرفدار استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هستند گفته می‌خواهد ترامپ را به جای آنکه استیضاح شود در زندان ببیند. پایگاه پولیتیکو روز پنجشنبه (شانزدهم خرداد ماه) گزارش داده پلوسی این اظهارات را سه‌شنبه شب، هنگامی مطرح کرده که جری نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، درخواست استیضاح ترامپ را بیان کرده است.

طبق این گزارش، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در جواب نادلر گفته است: من نمی‌خواهم او استیضاح شود، می‌خواهم او را در زندان ببینم. اشلی اتینی، سخنگوی پلوسی گفته نمی‌تواند این گزارش را تأیید کند. پلوسی قبلاً ترامپ را به مخفی‌کاری در جریان تحقیقات رابرت مولر، بازپرس پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا متهم کرد، اما سخنان جدید منتسب به او سطح جدیدی از تنش میان وی و رئیس‌جمهور آمریکا را به نمایش می‌گذارد.

این قانونگذار ارشد کنگره در ماه‌های گذشته بارها با درخواست‌های برخی از نمایندگان کنگره برای کلید زدن روند استیضاح ترامپ مخالفت و انجام این کار در شرایط فعلی را خام‌دستانه ارزیابی کرده است. او در عوض از قانونگذاران هم‌حزبی خود خواسته به تحقیقات درباره رفتارهای ترامپ ادامه دهند. ترامپ در همین حال اظهارات پلوسی را بی‌پاسخ نگذاشت و روز پنج‌شنبه در اظهارنظری عمومی پلوسی را به تمسخر گرفت. ترامپ ادامه داد: در واقع فکر نمی‌کنم که او فردی بااستعداد باشد، من تلاش کردم با او مهربان باشم، چرا که می‌خواستم برخی توافقات پیش برود. اما او در اجرای توافقات ناتوان است. وی در مصاحبه با خبرگزاری فاکس‌نیوز پلوسی را تند، زننده، متجاوز و شخصیتی افتضاح توصیف کرد.

جری نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) گفت هیچ حمایتی از استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا وجود ندارد.

این مصاحبه در هفتاد و پنجمین سالروز حمله ائتلاف متفقین به سواحل نرماندی صورت گرفت، روزی که ترامپ خود در مراسم آمریکایی نرماندی در فرانسه حضور یافته بود.

این دومین باری که بود که ترامپ اصطلاح تند و زننده را در مورد یک زن به کار می‌برد، پیش‌تر وی این اصطلاح را در مورد مگان مرکل، بازیگر آمریکایی به دلیل اظهاراتش علیه ترامپ در جریان انتخابات سال 2016 ریاست‌جمهوری آمریکا به کار برده بود.

آغاز فرایند استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا ساده نیست و روندی پیچیده و پر پیچ و خم دارد. رئیس‌جمهور را به دلیل ارتکاب هر جرم معمولی نمی‌توان استیضاح کرد و طبق بند ۴ ماده ۲ قانون اساسی آمریکا این کار فقط در صورتی مجاز است که او طبق ادله محکم مرتکب جرایم سنگینی مانند خیانت، ارتشا و سایر تخلفات و جرایم مربوط به افراد عالی‌رتبه شده باشد.

فرایند استیضاح از مجلس نمایندگان آغاز می‌شود و در صورتی که اکثریت قانونگذاران در این مجلس (نصف به علاوه یک) موافق استیضاح باشند، روند کار به جریان خواهد افتاد.

در ادامه، مجلس نمایندگان در صورت موافقت با استیضاح از مجلس سنا می‌خواهد دادگاه تشکیل دهد و متهم را محاکمه کند. محکومیت قطعی رئیس‌جمهور که عزل او را در پی خواهد داشت مستلزم آن است که دو سوم سناتورها به این موضوع رأی مثبت دهند و موافق آن باشند.

نمایندگان دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا می‌دانند که در مجلس سنا که اکثریت کرسی‌های آن در اختیار جمهوری‌خواهان است از آرای کافی برای عزل ترامپ برخوردار نیستند و تبرئه او در این مجلس، آن هم در آستانه آغاز تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا، می‌تواند خطایی فاحش باشد که پیروزی او در این انتخابات را ضمانت می‌کند.