تروریست‌ها شامگاه دوشنبه (23 اردیبهشت ماه) به مواضع ارتش سوریه در شمال و جنوب غرب حلب حمله کردند تا مانع از ادامه عملیات ارتش در حماه و ادلب شوند اما تاکنون موفق به انجام این کار نشده‌اند.

ارتش سوریه از 16 اردیبهشت ماه جاری عملیات خود را در شمال حماه آغاز کرد و آن را به جنوب غرب ادلب رسانده است.

تروریست‌ها نیز برای کاهش دامنه حملات ارتش سوریه، شامگاه دوشنبه به مواضع ارتش سوریه در شمال و جنوب غرب حلب حمله کردند اما نتوانستند پیشروی کنند. آنان قصد داشتند مانع از ادامه عملیات ارتش در حماه و ادلب شوند.

رضا الباشا خبرنگار جنگی درباره درگیری ارتش سوریه با تروریست‌ها در نزدیکی حلب به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که مانند آنچه در ریفهای ادلب و حماه رخ داد، در حال حاضر نمی‌توان درباره نبرد یا عملیات یورشی در آنجا (حلب) سخن گفت.

وی تصریح کرد که ارتش سوریه و جنگنده‌های سوری و روس هر گونه تحرک النصره در نزدیکی حلب به ویژه در جبهه‌ی الکاستیلو و در محورهای حریتان و حیان تا بیانون و الملاح را هدف قرار می‌دهند؛ مناطقی که در اشغال کامل النصره قرار دارد.

این خبرنگار درباره عملیا‌ت‌های ارتش در جنوب ادلب و شمال حماه نیز گفت که ارتش سوریه پس از تسلط بر شهرک‌های الهواش و الجابریه وارد جنوب ادلب شد و در واقع نیروهای سوری حاضر در جنوب غرب ادلب قصد دارند سیطره خود بر مناطق باقی مانده سهل الغاب را تکمیل کنند.

الباشا با تأکید بر اینکه ارتش سوریه در حال گسترش دامنه عملیاتی خود است، تصریح کرد که نیروهای سوری مستقیما به سمت شهرک خان شیخون در حرکت هستند و به محض اینکه به آنجا رسیدند، شهرک‌های الهبیط، کفرزیتا و مناطق اطراف آن از نظر نظامی ساقط شده به شمار خواهند رفت.

در واقع الهبیط خط مقدم دفاعی تروریست‌ها از کفرزیتا و اللطامنه است. پیش از تسلط ارتش سوریه بر قلعه المضیق، این شهرک خط دفاعی آنان به شمار می‌رفت. اگر ارتش سوریه بتواند الهبیط را آزاد کند، خود را به بزرگترین مقر معارضان در ریف شمالی حماه رسانده است و می‌تواند این منطقه مهم را از وجود تروریست‌ها 

پاکسازی کند. این خبرنگار در پایان خاطر نشان کرد که در صورت سقوط مناطق مذکور، تروریست‌ها مجبور خواهند شد از این مناطق عقب‌نشینی کنند و ارتش سوریه نیز بازگشایی بزرگراه بین‌المللی بین حلب و حماه را آغاز خواهد کرد و پس از آن، دو منطقه برای آزادسازی، پیش روی ارتش سوریه خواهد بود: سراقب و معره النعمان.