شهروندان کره شمالی روز یکشنبه پای صندوق‌های رأی رفتند و در انتخابات پارلمانی شرکت کردند.

انتخابات کره شمالی، غیررقابتی است. در هر حوزه، یک کاندیدا از طرف حزب حاکم، معرفی می‌شود و مردم می‌توانند به آن کاندیدا رأی مثبت یا منفی بدهند. معمولاً همه کاندیداها رأی می‌آورند و هیچ‌کس، رأی منفی نمی‌دهد.

حزب کارگران کره شمالی (حزب حاکم) به رهبری کیم جونگ اون قدرت را در این کشور در دست دارد. اسم این کشور منزوی دارای بمب اتمی، جمهوری دموکراتیک مردمی (خلق) کره است اما در سیاست و رسانه‌ها با عنوان کره شمالی شناخته می‌شود.

دولت کره شمالی هر 5 سال یک‌بار انتخابات پارلمانی را برگزار می‌کند. اختیارات این پارلمان با نام رسمی انجمن عالی مردمی تشریفاتی است و اختیاراتی در زمینه قانون‌گذاری یا نظارت بر دولت ندارد.

خبرگزاری فرانسه نوشته است: شرکت‌کنندگان در انتخابات، در صف رأی‌گیری زیر تصاویری از رهبر کره شمالی حاضر شدند و رأی خود را به صندوق انداختند. در شعبه‌های رأی‌گیری، یک قلم قرار دارد تا هرکسی که بخواهد مخالفت خود را با کاندیدای اعلام‌شده اعلام کند و روی اسم کاندیدا را خط بزند. این کاری است که هیچ‌کس آن را انجام نمی‌دهد.

بر اساس آمار خبرگزاری رسمی کره شمالی، نسبت مشارکت در انتخابات پارلمانی قبلی این کشور، 99.97 درصد بود. تنها شهروندان کره شمالی خارج از کشور یا افرادی که در دریا فعالیت می‌کردند، در این انتخابات، شرکت نکرده بودند.

در انتخابات قبلی، همچنین، صددرصد کاندیداهای معرفی شده از سوی ستاد انتخابات، تائید شدند. این وضعیت در هیچ جای جهان، مشاهده نشده است.

در این انتخابات، کره شمالی به 686 حوزه‌های رأی‌گیری تقسیم می‌شود. البته بر اساس وضعیت موجود برخی از کرسی‌ها هم به دو حزب کوچک حزب دموکراتیک اجتماعی کره و حزب شوندویست شونگدو اختصاص یافت.

خبرگزاری فرانسه نوشت: این دو حزب، رسماً با حزب حاکم ائتلاف دارند اما تحلیلگران و دیپلمات‌ها می‌گویند که این دو حزب صرفاً روی کاغذ وجود دارند و تنها دو دفتر کوچک تبلیغاتی دارند.

انتخابات در فضایی از جشن و شادی در پیونگ‌یانگ برگزار شد کودکان با لباس‌های قرمزرنگ از مردم می‌خواهند به وظیفه خود بپردازند. در شعبه‌های رأی‌گیری هم جشن و شادی برپاست. در حوزه‌های رأی‌گیری، افراد بر اساس ترتیب عددی که چند روز قبل، تعیین شده، رأی می‌دهند.

کاک دای کوون دانشجوی مهندسی معماری 18 ساله در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: از اینکه برای اولین بار می‌توانم رأی بدهم، خوشحالم. ما وحدت نظراتمان را درباره رهبر عالی تقویت می‌کنیم و بر منافع سیستم کمونیستی خود برای جهان، تأکید می‌کنیم.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه در گزارش خود اضافه کرد: شهروندان کره شمالی وقتی با رسانه‌های خارجی صحبت می‌کنند حمایت کامل خود را از حکومت کره شمالی اعلام می‌کنند.