وزیر امور خارجه آمریکا سفر خود به کشورهای اروپایی را با مأموریت تحریک قاره سبز علیه ایران آغاز کرد. به نقل از رسانه‌های آمریکایی، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا برای شرکت در کنفرانس مربوط به مسائل خاورمیانه به لهستان می‌رود. مایک پمپئو همچنین در بلژیک در مورد آن‌چه تهدیدهای ایران و روسیه عنوان شده، با همتای اروپایی خود گفت‌وگو خواهد کرد.

سفر مایک پومپئو به لهستان بخشی از سفر او به دیگر کشورهای اروپایی‌ در تاریخ یازدهم تا پانزدهم فوریه (25 تا 26 بهمن ماه) است. آن‌طور که وزارت خارجه ایالات‌متحده در بیانیه‌ای اعلام کرده بود پمپئو به مجارستان، اسلواکی، لهستان، بلژیک و ایسلند سفر می‌کند.

پمپئو در کنار مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، در نشست ورشو شرکت خواهد کرد؛ این جلسه برای نشست وزیران در زمینه ترویج آینده‌ای برآمده از صلح و امنیت در خاورمیانه نام دارد.

در بیانیه وزارت خارجه در مورد این نشست اشاره‌ای به ایران نشده، اما خود مایک پمپئو پیش‌تر گفته بود یک هدف عمده از برگزاری این کنفرانس، جمهوری‌اسلامی ایران است. وزیر خارجه آمریکا اوایل بهمن ماه سال جاری میلادی گفته بود کشورش قصد دارد برای مقابله با تهران یک ائتلاف تشکیل دهد.

بااین‌حال مقام‌های لهستانی گفته‌اند نشست ورشو به‌طورکلی مربوط به مسائل خاورمیانه است و یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نیز اخیراً گفته این گردهمایی نه ضد ایران و نه تلاشی برای تشکیل ائتلاف است.

البته وزارت خارجه ایالات‌متحده در بخشی دیگر از بیانیه‌ای که روز پنجشنبه هفتم فوریه (هجدهم بهمن ماه) منتشر کرده به نام ایران در کنار روسیه اشاره‌ کرده است.

به گفته این وزارتخانه مایک پمپئو در جریان سفر به بلژیک و دیدار با فدریکا موگرینی، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مورد اهمیت تقویت امنیت اروپا و توجه به تهدیدهای ایران و روسیه در کنار مسائل دیگر مانند رخدادهای ونزوئلا گفت‌وگو خواهد کرد.

مقام‌های آمریکایی در روزهای گذشته از ایجاد کانال مالی تجارت اتحادیه اروپا با ایران ابراز ناخرسندی کرده‌اند، ولی به‌طور رسمی مشخص نیست آیا گفت‌وگو در مورد این سازوکار مالی قرار است در سفر اخیر مطرح شود یا نه.

خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز دوشنبه (22 بهمن ماه) منتشر کرده می‌گوید واشنگتن در تلاش برای افزایش فشارها بر ایران برای پایان دادن به آن‌چه آمریکا رفتارهای مخرب ایران در خاورمیانه می‌نامد و نیز برنامه‌های موشکی و اتمی، جمهوری‌ اسلامی است.

ایران اتهام‌ها در مورد دخالت در امور کشورهای خاورمیانه را رد کرده‌است. تهران می‌گوید برنامه موشکی‌اش دفاعی‌ است و در مورد آن با کشورهای دیگر وارد مذاکره نمی‌شود.

بنا بر اعلام مقام‌های آمریکا و لهستان، ده‌ها کشور برای شرکت در نشست ورشو دعوت شده‌اند. خبرگزاری رویترز می‌گوید هنوز مشخص نیست چه هیات‌هایی و در چه سطح از کشورهای دیگر اروپا در نشست ورشو شرکت خواهند کرد. نشست دو روزه ورشو از تاریخ ۱۳ فوریه (24 بهمن ماه) آغاز می‌شود.