تصمیم فرانسه برای دعوت از روسیه برای شرکت در هشتادمین سالگرد عملیات بزرگ متفقین در جنگ جهانی دوم موسوم به «نبرد نرماندی» باعث تنش و جنجال بین متحدان فرانسه است. این مراسم قرار است ششم ژوئن سال جاری میلادی در سواحل نرماندی برگزار شود. 

ماه گذشته میلادی پس از آنکه برگزارکنندگان مراسم سالگرد نبرد نرماندی (D-Day) اعلام کردند از مسکو با وجود حملاتش علیه اوکراین برای شرکت در این مراسم دعوت می‌کنند، کشورهای غربی و متحد پاریس نگرانی و خشم خود را از این مساله ابراز کردند. به گزارش پولیتیکو، مقام‌های کشورهای انگلیس و آمریکا نگرانی خود را بابت این اقدام پاریس ابراز کرده و مسائلی چون ماهیت نمادین این مراسم، پروتکل‌ها و مراتب دیپلماتیک مربوط به نمایندگان روسیه را زیر 

سوال بردند.

کاخ سفید نارضایتی خود را بابت این دعوت فرانسه از پاریس ابراز کرده و دو تن از مسئولان آمریکایی به پالیتیکو گفتند: ما به تصمیم پاریس برای این دعوت از روسیه احترام می‌گذاریم شاید این مراسم به روس‌ها یادآوری کند که زمانی با نازی‌های حقیقی می‌جنگیدند نه نازی‌های غیرواقعی در اوکراین که اکنون با ‌آنها می‌جنگند. یکی از مقام‌های انگلیسی نیز گفت، اقدامات فرانسه شامل دعوت از روسیه برای شرکت در مراسم نبرد نرماندی، ارسال پیام تبریک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای پیروزی در انتخابات و میزبانی از شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین در ماه جاری میلادی آزار دهنده هستند. 

آنها گفتند، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه خودش را بالا می‌بیند و در نهایت می‌خواهد یک شکلی از میانجی‌گر صلح درباره اوکراین را بازی کند که کاملا نادرست و نابجاست. یکی از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا نیز گفت، پاریس با دعوت از روسیه همه را شگفت زده کرده است. وی همچنین از عدم ارتباط پس از اعلام این خبر با توجه به سطح بالای نمایندگی چندین کشور ابراز ناامیدی کرد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، چارلز، پادشاه انگلیس و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان نیز برای شرکت در این مراسم 

دعوت شده‌اند. 

یکی دیگر از دیپلمات‌ها که خوست نامش فاش نشود، گفت: فرانسه گفت‌وگوها درباره دعوت از روسیه را کاملا داخلی انجام داده است. برگزار کننده این مراسم که تحت امر «فیلیپ اتین»، سفیر سابق فرانسه در واشنگتن است، ماه گذشته میلادی گفته بود که نمایندگان روسیه با علم به اینکه پوتین «عنصر نامطلوب» است، برای شرکت در این مراسم دعوت شده‌اند. برگزار کننده این مراسم در بیانیه‌ای اعلام کرد: برخلاف کرملین، فرانسه دیدگاهی سیاسی به تاریخ ندارد. در منظر تاریخی، فرانسه همیشه از کشورهایی که سربازانشان در نرماندی پیاده شدند، دعوت کرده است. 

این دعوت مربوط به فدراسیون روسیه نیز می‌شود. این برگزار کننده تایید نکرد که کدامیک از مقام‌های روسی دعوت شده‌اند یا اینکه روسیه اصلا این دعوت را پذیرفته یا خیر. یکی از مقام‌های مراسم «ماموریت آزادسازی» نیز گفت، سازمان دهندگان در حال حاضر بر روی آماده سازی مراسم تمرکز دارند تا جزئیات مربوط به لیست مهمان‌ها حضور روسیه در مراسم روز نبرد نرماندی نخستین بار اتفاق نیفتاده است. پوتین در شصتمین و هفتادمین سالگرد این مراسم نیز حضور داشت که درست چند ماه پس از الحاق شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ به روسیه بود.

توبیاس الوود، یکی از قانونگذاران محافظه کار و یکی از مقام‌های سابق دفاعی انگلیس از این اقدام پاریس دفاع کرد و گفت: اگر روسیه دعوت نمی‌شد، وحدت و هدف مشترکی را که در طول جنگ جهانی دوم بین قدرت‌های متفقین وجود داشت، زیر سوال می‌رفت. ماکرون مدت‌ها قبل به دنبال توافق با پوتین در مراحل اولیه جنگ اوکراین بود. در ماه‌های اخیر نیز رئیس جمهور فرانسه لفاظی‌های ضد روسی خود را تشدید کرد به طوریکه در فوریه احتمال حضور نیروهای غربی را در اوکراین عنوان کرده بود.