واشنگتن پست نوشت حملات جدید روسیه از چند روز قبل از سمت نواحی مرزی شمال شرقی اوکراین باعث غافلگیر شدن سربازان اوکراینی در مواضع دفاعی خود در این مناطق و مواجهه آن‌ها با با اتفاقاتی که انتظارش را نداشته‌اند، شده است. این رسانه آمریکایی با اشاره به مشکلاتی که ارتش اوکراین پیش از این در زمینه کمبود نیرو و تسلیحات داشته، از تشدید شکست‌ها و مشکلات آن در پی موج جدید حملات اخیر روسیه از سمت شمال و شرق اوکراین نوشت.  

روزنامه واشنگتن‌پست می‌نویسد: تیپ دفاع ارضی ۱۲۵ ارتش اوکراین که در یک باریکه حدودا ۲۷ مایلی در مرز خارکیف با روسیه استقرار یافته بود، عادت به استفاده از پهپادهای شناسایی برای رصد روزانه برنامه مداوم روسیه برای انباشت و تقویت قوا به منظور انجام حملات احتمالی داشت. حالا این تیپ اعتراف می‌کند صبح روز اجرای حملات جدید روسیه در هشت روز قبل به خارکیف به ناگهان تصاویر پهپادهای شناسایی خود را به دلیل حملات روسیه با پارازیت‌اندازها از دست داد. 

دستگاه‌های اینترنت ماهواره‌ای این نظامیان اوکراینی متعلق به شرکت استارلینک که مخابرات اساسی آن‌ها را تامین می‌کرد، از کار افتاده و برای نخستین بار از زمان حمله روسیه در فوریه ۲۰۲۲ به اوکراین خنثی شدند.

این رسانه با ذکر شکست‌هایی که در روزهای اخیر اوکراینی‌ها متحمل شده‌اند، نوشته است: فرمانده یک واحد پهپادی متعلق به این تیپ ارتش اوکراین گفت ما از یک مقطعی به بعد کاملا کور شدیم. این فرمانده ۵۳ ساله که با شناسه «آرتیست» معرفی شده است، می‌گوید: این بزرگترین مشکل ما بود. ما دیگر ندیدیم که چطور روس‌ها جابه‌جا می‌شوند و فقط به بی‌سیم‌ها و تلفن‌های همراه تا هر جا که کار می‌کردند، اتکا کردیم. تصاویر پهپادهای ما به ناگهان ناپدید شدند. طی چند روز بعد، روس‌ها برای دومین بار عملیاتی در محور خارکیف را اجرا کرده و به نوشته واشنگتن‌پست، با حساب باز کردن به روی آسیب‌پذیری‌های ویژه ارتش اوکراین، نزدیک به ۵۰ مایل مربع از اراضی را در طول مرز تصرف کردند. 

دولت آمریکا بیش از ۶ ماه قبل یک بسته کمکی جدید را برای اوکراین اعلام کرده بود که شامل اعتباراتی برای مهمات توپخانه و پدافند هوایی می‌شد اما مدت‌ها در کنگره در بن‌بست قرار گرفت و تنها ماه گذشته میلادی بود که تصویب شد. 

روزنامه واشنگتن پست ارزیابی می‌کند که این رخداد باعث شد نظامیان اوکراینی در خط مقدم نبرد به دلیل کمبود مهمات نتوانند آتش متقابل کافی را تامین کنند. همچنین ماه‌ها بود که پرسنل ارتش اوکراین از کمبود سرباز و افزایش شدید خستگی در میان نیروهایی که برای پیش از ۲ سال جنگیده بودند، شکایت می‌کردند اما کی‌یف در اجرای بسیج نظامی برای تامین سرباز کُند عمل کرد و در نتیجه تعداد نیروها در برخی جبهه‌های حساس کم شد. 

واشنگتن پست ارزیابی می‌کند که فتوحات روزهای اخیر ارتش روسیه صرفا حاصل ضعف‌ها و کمبودهای ارتش اوکراین نبوده‌اند. این روزنامه نوشته است: سربازان اوکراینی هر چند اکراه دارند اما اعتراف می‌کنند که دشمن آن‌ها باهوش‌تر و انعطاف‌پذیرتر شده و برخلاف سال اول جنگ حالا مجهز به فناوری‌های پیشرفته‌ای همچون تجهیزات جنگ الکترونیک است. پیشرفت‌های جدید روسیه در خارکیف و در منطقه دونتسک اعتبار بخش پدافندی ارتش اوکراین را نیز زیر سوال برده است. 

حالا دیگر این سوال مطرح نیست که آیا کی‌یف می‌تواند به وعده خود برای عقب‌راندن همه مهاجمان عمل کند یا خیر. بلکه سوال این است که روسیه تا کجا می‌تواند بر نیروهای اوکراینی غلبه کرده و اراضی بیشتری را تصرف کند. 

حملات جدید روسیه و پیشروی‌هایش در خارکیف و دونتسک اوکراین را مجور به جابجایی و انتقال دادن نیروهای ذخیره خود از شمال کرد که خود این اقدام باعث در خطر قرار گرفتن مواضع دیگر شده است.