صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرده چهار میلیون کودک در افغانستان به کمک نیاز دارند و درمیان این کودکان، ۵۰۰ هزار کودک به کمک فوری نیازمندند.

این نهاد بین‌المللی با برگزاری نشستی در ولایت هرات در غرب افغانستان از جامعه جهانی خواست برای رسیدگی به وضعیت این کودکان، ۵۰ میلیون دلار کمک کنند.

به گفته یونیسف، این کودکان به دلیل ادامه جنگ، ناامنی و خشک‌سالی به‌ویژه در غرب افغانستان با مشکلات جدی روبرو هستند.

قرار است از این مقدار پول حدود ۲۶ میلیون دلار برای مبارزه با سو تغذیه، هفت میلیون دلار برای تهیه آب آشامیدنی سالم، هفت میلیون دلار برای آموزش، پنج میلیون دلار برای حفاظت از کودکان، دو و نیم میلیون دلار برای بهداشت و دو میلیون دلار نیز برای هماهنگی و وضعیت اضطراری مصرف شود.

کودکان بی‌سرپرست و آینده‌ای نامعلوم در کشور جنگ‌زده‌ای چون افغانستان دارند که هنوز هم بمباران‌ها باوجود نیروهای خارجی ادامه دارد. حملات انتحاری جان صدها کودک را در سال می‌گیرد. کودکانی که والدینشان را در بدترین شرایط ممکن ازدست‌داده‌اند؛ و این وضعیت برای کودکان بی‌سرپرست بسیار نگران‌کننده است.

کمسیون مستقل حقوق بشر که در مورد وضعیت حقوق اقتصادی و اجتماعی افغان‌ها فعالیت می‌کند در بیانیه‌ای رسمی گفته است بیشتر از 6 میلیون کودک در سراسر کشور در معرض خطر قرار دارند؛ که 16 هزار نفر از آن‌ها کودکان بی‌سرپرست هستند؛ اما این بیانیه رسماً از سوی جامعه جهانی نادیده گرفته شده است. از سوی دیگر سازمان‌های حمایت از کودکان نیز آمار اطفال بی‌سرپرست افغانستان را 110 هزار تن اعلام کرده اند.

فریدون آرین، سخنگوی یونیسف در کابل به بی‌بی‌سی نیز گفت: این کمک‌ها بیشتر در ولایت‌های هرات در غرب، غور در مرکز و بادغیس در غرب افغانستان به کودکانی که وضعیت بسیار بدتری نسبت به سایر مناطق دارند؛ داده خواهد شد. بر اساس اعلام یونیسف هزاران خانوار در این ولایت‌ها به دلیل خشک‌سالی و ناامنی در اثر جنگ‌ سال‌ها پیش، آواره شده‌اند.

به گفته آرین خشکسالی، ناامنی و جنگ باعث شده که این کودکان از محل‌های اصلی زندگی خود رانده شوند و به‌جایی نه‌چندان بهتر و مناسب‌تر از محل زندگی خود نقل‌مکان کنند. نبود امکانات اولیه زندگی، عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم، سو استفاده جنسی از کودکان و انجام کارهای شاق، محرومیت از آموزش، مشکلات عمده کودکان افغانستان است.

یونیسف می‌گوید در سال گذشته میلادی (2018) برای یک میلیون کودک افغان آب آشامیدنی سالم فراهم کرده، ۱۳ میلیون کودک را نیز در برابر بیماری فلج کودکان واکسن زده و زمینه رفتن یک میلیون کودک را به مدرسه فراهم کرده است.

بر اساس اعلام این نهاد به حدود 10 میلیون کودک نیز برای نجات از سو تغذیه غذا و دارو کمک شده است. با تمام تلاش‌های که انجام‌شده صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل معتقد است هنوز کودکان افغانستان در وضعیت بدی به سر می‌برند و نیاز به کمک‌های بیشتری دارند. بر اساس آمار رسمی دولت افغانستان بیش از دو میلیون کودک به دلیل فقر و تنگ‌دستی خانواده‌ها در این کشور مشغول کارند. وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان هفته پیش اعلام کرد برای نخستین بار استراتژی ملی کار کودکان را تدوین کرده براساس این استراتژی باید تا سال ۲۰۲۵ کار سخت و تا ۲۰۳۰ به کار کودکان در این کشور پایان داده شود. هنوز مشخص نیست که دولت افغانستان تا چه حد به اجرایی شدن این استراتژی موفق خواهد شد.