روزنامه آمریکایی گزارش داد دولت روسیه نیروهای واگنر را در قالب چهار گروه جدید در آفریقا و نقاط دیگر جهان به منظور تضعیف حضور و نفوذ آمریکا به خدمت گرفته است. دولت روسیه با گذشت هفت ماه از مرگ «یوگنی پریگوژین» رئیس سابق شرکت نظامی خصوصی واگنر، نیروهای آن را تحت اختیار و به منظور پیشبرد دستورکار کرملین به خدمت گرفته اس. پریگوژین ماه اوت سال گذشته میلادی هنگامی که هواپیمای حامل وی در روسیه سقوط کرد، جان خود را از دست داد. وبگاه پالتیکو در گزارش اختصاصی و به نقل از ۲ مقام آمریکایی نوشت هزاران نفر از نیروهای واگنر دست‌کم به چهار گروه تقسیم شده‌اند و دولت روسیه این نیروها را با دیگر نیروهای روس ترکیب کرده تا از تکرار شورش آن‌ها در سال گذشته میلادی جلوگیری کند.

یکی از این مقام‌های آمریکایی اظهار کرد: یکی از ماموریت‌های این تغییر ساختار، این است که از وجود کنترل بیشتر بر کلیت عملیات‌های آن‌ها اطمینان حاصل شود. به نوشته پالتیکو، چند مقام گفتند مسکو در حال استقرار ارتش‌های خصوصی جدید خود در سراسر جهان از جمله در اوکراین و آفریقا به منظور اجرای ماموریت‌های ویژه‌ مشابه با ماموریت‌هایی است که واگنرهای سابق در زمان فرماندهی پریگوژین انجام می‌دادند. این روزنامه آمریکایی نوشت، تغییر ساختار و استقرار مجدد این گروه‌های روس باعث شده دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا سربازان آمریکایی را از کشورهایی نظیر نیجر و چاد خارج کرده و ضربه‌ای بزرگ به برنامه‌های واشنگتن در این ۲ کشور که تحت عنوان «مبارزه با تروریسم» اجرا می‌شوند، وارد کند. 

از سوی دیگر، روسیه با به خدمت گرفتن این نیروهای نظامی خصوصی برای سیاست‌های آمریکا در کشورهایی همچون جمهوری آفریقای مرکزی، مالی، بورکینافاسو، لیبی و دیگر کشورهای آفریقایی چالش‌ ایجاد کرده است. پالتیکو در ادامه این مطلب نوشت: «مقام‌ها اظهار کردند یکی از این چهار گروه با گارد ملی روسیه مرتبط بوده و به اوکراین منتقل شده است. ۲ گروه دیگر تحت کنترل وزارت دفاع و سرویس‌های اطلاعاتی روسیه فعالیت می‌کنند. گروه چهارم نیز به یگان آفریقا شهرت داشته و مرتبط با گروه خصوصی موجود دیگری به نام ردوت است؛ گروهی که گفته می‌شود هنوز برای در کنترل گرفتن نیروهای سابق واگنر در پایتخت‌های چند کشور آفریقایی تلاش می‌کند. 

این روزنامه آمریکایی نوشت اطلاعات چندان دیگری درباره این گروه‌های جدیدالتاسیس متشکل از نیروهای واگنر از جمله اینکه چه تعداد از اعضا متعلق به شرکت واگنر سابق تحت ریاست پریگوژین و چه تعداد نیز متعلق به دیگر سازمان‌های نظامی خصوصی موجود هستند، وجود ندارد. پالتیکو تصریح کرد پسر پریگوژین مدت کمی بعد از مرگ پدرش کنترل هزاران نفر از نیروهای واگنر را در اختیار گرفت اما اکنون مشخص نیست او تا چه میزان در رهبری یک گروه کوچک‌تر از واگنرها سابق که هنوز خودشان را وفادار به پریگوژین می‌دانند، دخیل است. چند مقام به پالتیکو گفتند پسر پریگوژین احتمالا فرماندهی تعدادی از این نیروها در جمهوری آفریقای مرکزی و مالی را 

در دست دارد. 

از جمله تبعات فرماندهی‌های جدیدالتاسیس روسیه برای این نیروهای خصوصی در عرصه ژئوپلتیک این بوده که توانسته دستور کار دولت بایدن به بهانه مبارزه با تروریسم، اشاعه دموکراسی و برقراری روابط دیپلماتیک با حکومت‌های جدید در آفریقا را تضعیف کند. یکی از مقام‌های آمریکایی گفت: عنصر زمان‌بندی در اینجا اهمیت کلیدی داشته است. روسیه حالا می‌تواند به این کشورها به صورت فوری چیزهایی که آمریکا نتوانست بدهد، عرضه کند. خیلی از رهبران این کشورها حالشان از سخنرانی‌های آمریکا به آن‌ها درباره دموکراسی به هم می‌خورد. مقام‌های مورد استناد پالتیکو همچنین گفتند با کنترل مستقیم روسیه بر این گروه‌های نظامی، حالا چند کشور دیگر آفریقایی که قبلا به دلیل مسائلی همچون تحریم‌های اعمال شده علیه واگنر تمایلی به همکاری با این گروه نداشتند، میل به همکاری با این نیروها را 

پیدا کرده‌اند.