مربیان نظامی روس در ادامه تلاش‌های نیجر برای قطع همکاری‌های امنیتی با آمریکا و ادامه دادن به روند نزدیک‌تر کردن همکاری‌ها با مسکو در جنگ با گروه‌های افراطگر وارد این کشور حوزه غرب آفریقا شده‌اند. تلویزیون دولتی نیجر تصاویری را از ورود مربیان نظامی روس در اواخر روز پنجشنبه به خاک این کشور با یک هواپیمای حامل محموله‌های نظامی منتشر کرد. در این تصاویر دو مربی نظامی روس ملبس به کلاه و یونیفرم و نقاب نظامی در برابر این هواپیما دیده می‌شوند. 

یکی از این مربیان نظامی روس در حالی که به زبان فرانسوی حرف می‌زد، گفت: ما اینجا هستیم تا به ارتش نیجر در زمینه استفاده از تجهیزاتی که اینجا هستند آموزش دهیم. ما اینجا هستیم تا همکاری نظامی میان روسیه و نیجر را توسعه دهیم.  به دنبال ورود این نیروهای روس به نیجر، عرصه برای ادامه حضور نیروها و پرسنل دیپلماتیک و غیرنظامی آمریکایی در این کشور تنگ‌تر شده و آینده همکاری‌های نیجر-آمریکا در زمینه عملیات‌های مبارزه با شبه‌نظامیان هر چه بیشتر زیر سوال می‌رود. نیجر تا چندی پیش یکی از متحدان اصلی آمریکا در منطقه غرب آفریقا در نظر گرفته می‌شد و واشنگتن در زمان نزدیک بودن روابطش با نیجر میلیون‌ها دلار را به روی یک پایگاه هوایی در یک منطقه بیابانی این کشور که اهمیتی محوری برای عملیات‌هایش علیه گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه «ساحل» آفریقا داشت، صرف کرد. 

به نوشته روزنامه گاردین آمریکا همچنین در همان زمان سرمایه‌گذاری سنگینی را به روی آموزش دادن به نیروهای نظامی نیجر برای آنکه بتوانند شبه‌نظامیان وابسته به القاعده و داعش فعال در این کشور و همسایگانش را شکست دهند، کرده بود. برآوردها نشان داده‌اند تا ماه دسامبر گذشته حدود  ۶۰۰ سرباز آمریکایی و صدها مقاطعه‌کار نظامی آمریکایی دیگر در نیجر مستقر بوده و ماموریت آنها به پرواز در آوردن هواپیماهای جاسوسی اعم از سرنشین‌دار و بدون سرنشین و پشتیبانی از نیروهای محلی برای مقابله با گروه‌های افراط‌گر اعلام شد. عبدالرحمن چیانی، رهبر انتقالی نیجر و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ماه گذشته میلادی به هماهنگی تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم در منطقه ساحل متعهد شدند. به گفته کرملین، این موضوع زمانی مورد بحث قرار گرفت که رهبر این کشور غرب آفریقا پس از حمله تروریستی در تالار شهر کروکوس با پوتین برای ابراز همبستگی با مسکو تماس گرفت. پس از برکناری محمد بازوم، رئیس ‌جمهور طرفدار غرب در سال گذشته، رهبری جدید از زمان به دست گرفتن قدرت در «نیامی» اقداماتی را برای قطع روابط با شرکای سابق غربی انجام داده و دلیل آن را شکست آنها در فرونشاندن خشونت‌های افراط گرایان در منطقه ساحل دانسته است.