اظهارات هشدارآمیز مقام‌های ارشد چین نسبت به روابط اقتصادی این کشور و آمریکا نشان می‌دهد پکن به‌تدریج خود را برای بدترین شرایط آماده می‌کند شرایطی که رئیس‌جمهوری این کشور پیش‌تر نیز نسبت به آن هشدار داده بود.

شدیدترین علائم از سوی شی جین پینگ رئیس‌جمهور خلق چین مخابره شد که در جمع مقام‌های ارشد سراسر کشور در پکن گفت توفان‌های قوی‌تری در راه است و همه باید برای پیشبرد اصلاحات اقتصادی و شرایط پر چالش آماده باشند و اجازه ندهند اقتصاد و تجارت تضعیف شود.

به مقام‌های چین تأکید شده است که چالش‌های بیرونی می‌تواند امنیت، اقتصاد و تجارت چین را به مخاطره بیندازد و آن‌ها باید کمال هوشیاری خود را حفظ کنند.

نشست چهار روزه مقام‌های بلندپایه استانی و شهرستانی حزب حاکم چین در پکن در هفته‌ای که گذشت برگزار شد اصلی‌ترین موضوع این نشست آن بود که متغیرهای فراوانی در قالب جنگ تجاری آمریکا با چین در حال شکل‌گیری است که بر نگرانی‌ها می‌افزاید.

محیط پیرامونی چین از حساسیت بالاتری برای این کشور برخوردار شده است چین می‌گوید چالش‌هایی خارج از مرزهای کشور شکل می‌گیرد که در حال نفوذ به داخل است و می‌تواند ثبات و امنیت ملی را به خطر بیندازد

وانگ هونینگ از اعضای بلندپایه حزب و از استراتژیست های آن می‌گوید که به کادرهای سراسر کشور تأکید کرده‌ایم باید برای بدترین مخاطرات آماده باشند.

وی افزود به آن‌ها تصریح شده است به اندیشه‌های بسیار قوی‌تر و با هوشیاری بالاتر نیاز دارند و این‌که بدانند با چالش‌های پیش روی کشور چطور مقابله کنند.

در این نشست نتایج و اقدامات لازم برای شرایط موجود موردبررسی قرار گرفت و نهایتاً تأکید شد باید از کشور، حزب و رهبری حراست کرد و اجازه نداد تا رشد اقتصادی پایدار ضعیف و مختل شود.

محیط پیرامونی چین از حساسیت بالاتری برای این کشور برخوردار شده است چین می‌گوید چالش‌هایی خارج از مرزهای کشور شکل می‌گیرد که در حال نفوذ به داخل است و می‌تواند ثبات و امنیت ملی را به خطر بیندازد.

جو لی جیا از آکادمی استانداران چین می‌گوید شی جین پینگ رئیس‌جمهور خلق چین ایده‌هایی را در اختیار کادرهای رهبری قرار داده است تا مبادا کشور در جنگ تجاری با آمریکا که خود را یک قدرت اقتصادی بزرگ می‌داند؛ دچار افول شود.

جانگ لیفان مفسر مسائل سیاسی در چین می‌گوید ظاهراً جنگ تجاری روبنای اقدامات و فشارهایی بوده است که هرروز بر حجم آن بیشتر می‌شود و عاملان خارجی بیشتری هم در پشت آن هستند

وی افزود سخنرانی رئیس‌جمهور چین برای آمادگی با چالش‌های غیرمنتظره مملو از کلمات سفت و سختی بود که هوشیاری مسئولان را افزایش می‌دهد و این نشان می‌دهد پکن به‌شدت نگران آثار منفی جنگ تجاری آمریکا با چین در سال 2019 میلادی است.

این کارشناس چینی گفت رویارویی بین چین و آمریکا در حال افزایش است و علائم منفی در اقتصاد و تجارت دیده می‌شود و محیط بیرونی هم مملو از چالش است و این کار را برای پکن دشوارتر می‌کند.

وی همچنین به چالش‌های سیاسی در دریای جنوبی و تایوان اشاره کرد و گفت ما فقط از سوی آمریکا در فشار نیستیم بلکه کشورهای اروپایی و استرالیا نیز بر چین فشار وارد می‌آورند.

این کشورها در ماه‌های گذشته با همکاری آمریکا در دریاهای شرقی و جنوبی و اقیانوس آرام و هند رزمایش‌هایی برگزار کرده‌اند و این باعث شده است تا پکن فشارهای نظامی بیشتری را در اطراف خود احساس کند.

جانگ لیفان مفسر مسائل سیاسی در چین می‌گوید ظاهراً جنگ تجاری روبنای اقدامات و فشارهایی بوده است که هرروز بر حجم آن بیشتر می‌شود و عاملان خارجی بیشتری هم در پشت آن هستند.

این کارشناس افزود جنگ تجاری با آمریکا هم در سال جاری میلادی سال 2019 پایان نمی‌یابد، چراکه آمریکا همه حق‌وحقوق تجاری برای پایداری اقتصادی بین دو کشور را تنها برای کشور خودش می‌خواهد؛ و حتی ممکن است این نزاع تجاری در سال آینده هم تمام نشود به دلیل تقاضاهای زیادی که آمریکا دارد بعید است دو کشور بتوانند به توافق مطلوب برای راهبرد اهداف اقتصادی تجاری برسند.

دو کشور از مارس سال گذشته (اسفند ماه) سال 2018 میلادی، وارد جنگ تجاری شدند و از ماه جولای (تیر ماه) نیز آمریکا تعرفه‌ها را علیه چین افزایش داد در حال حاضر دو کشور یک توافق موقت آتش‌بس دارند که این توافقنامه در اول مارس (دهم اسفند ماه) خاتمه می‌یابد همین شرایط که مسبب آن آمریکاست، باعث پس‌رفت‌هایی در اقتصاد جهانی شده و رشد اقتصادی چین را هم برای سال 2018 میلادی به 6.6 درصد کاهش داده است که پایین‌ترین رقم رشد 28 سال گذشته است.

اظهارات رئیس‌جمهوری خلق چین در نشست اخیر نشان می‌دهد او هیچ علاقه‌ای ندارد که در راه ناهموار شکل گرفته از درگیری‌های تجاری، سیاسی و چالش‌های نظامی، حکومت وی متزلزل شود استحکام قدرت برای او از اهمیت بالایی برخوردار است این نکته‌ای است که در سخنرانی‌های او در روزهای گذشته نمایان‌تر از قبل شده است و هرکسی هم نتواند شناگر قابلی در این مسیر طولانی و دشوار باشد طبیعتاً از گردونه خارج خواهد شد.