سرتیپ رضا شریقی افسر سابق ارتش سوریه بر در امان ماندن و وارد نیامدن هیچ خسارتی بر توانمندی موشکی سوریه به‌ویژه نوع استراتژیک آن و نگهداری از آن در مقرهای محرمانه و حفاظت شده تأکید کرد.

سرتیپ شریقی اظهار کرد، فرماندهی نظامی سوریه در اقدامی پیش‌دستانه زرادخانه‌های موشک‌های راهبردی خود را در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی و تجاوزات مزدورانش در خاک سوریه و نمایندگان داعش، النصره و بقیه گروه‌های مرتبط با این دو گروه تروریستی که علیه ارتش سوریه در مناطق حائل بین نیروهای سوریه و اسرائیل در بلندی‌های جولان خط ۱۹۷۴ و هم‌جوار آن می‌جنگند، حفظ کرد است.

وی به خبرگزاری اسپوتنیک تأکید کرد، توانمندی موشکی سوریه با قابلیت‌های بالا و ذخایر انبوه آن یکی از عوامل بازدارندگی در صورت وقوع جنگ گسترده در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود.

این ژنرال سوری درباره دیدگاه بازدارندگی و تقابل احتمالی که سوریه اعلام کرده فاش کرد، ارتش سوریه توانست توانمندی اصلی بازدارندگی خود در رأس آن توانمندی موشکی خود را طی سال‌های گذشته حفظ کند. این قابلیت موشکی با حفظ تعداد، کارایی و ایمنی در برابر حملات هیچ‌گونه خسارتی ندیده و نابود نشده است و این علی‌رغم تلاش‌های مورد حمایت دشمن اسرائیلی است که به دنبال افشای آن است و می‌خواهد با تکیه بر مزدورانش آن‌ها را نابود کرده و به محل‌های استقرار این موشک‌ها حملاتی را انجام دهد.

وی درعین‌حال گفت: اسرائیل در تحقق این آرزویش در جنگ با سوریه ناکام مانده و عین حال می‌داند جنگ امروز به جنگ موشکی و جنگ‌های غیرمنتظره تبدیل شده و هرگونه جنگ از این قبیل چهره منطقه را به‌طور کل تغییر خواهد داد.

شریقی خاطرنشان کرد، تقابل احتمالی برعکس انتظارات و پیش‌بینی‌های ارتش رژیم صهیونیستی خواهد بود؛ پیش‌بینی‌هایی که هدف از آن نابودی سامانه‌های دفاع هوایی طی سال‌های جنگ و فراهم‌سازی شرایط برای جنگنده‌هایش برای عبور راحت از حریم‌هایی هوایی است و مشخص است به ناکام گذاشتن موشک‌های سوری به ایجاد سپر دفاع موشکی گنبد آهنین که شامل آتش‌بارهای موشک‌های پاتریوت هستند، مبادرت کرد.

سرتیپ شریقی تأکید کرد، طبق اطلاعات میدانی و نظامی ما این صحیح نیست که گنبد آهنین رژیم صهیونیستی بتواند موشک‌های سوری را در صورت وقوع جنگ دفع کند و موشک‌های راهبردی ما قادر به رسیدن به اهدافی در اراضی اشغالی هستند. این در کنار توسعه سلاح‌ها به‌واسطه دفاع هوایی است که ازلحاظ کیفی دوچندان شده؛ موضوعی که اسباب نگرانی و دلواپسی رهبران رژیم صهیونیستی را فراهم کرده و نگرانی‌های پنهان آن‌ها را رو کرده است و ازاین‌رو به‌صورت خودسرانه مدام با موشک‌های خود به سوریه حمله می‌کند و ما در نیز ساکت نخواهیم ماند.

ژنرال سوری اشاره کرد، او در جبهه جنگ علیه نیروهای اسرائیلی حضور داشته و در جنگ تشرین در مقابله با ارتش رژیم صهیونیستی در جنگ لبنان در سال ۱۹۸۲ شرکت داشته و به نظر او مرحله آینده مرحله تنش در کل منطقه خواهد بود و نه فقط در سوریه. مناقشات طرح‌ها در منطقه وجود دارند طرح نامعلوم آمریکا با طرح ترکیه در راستای اعلام طمع‌ورزی این کشور به خاک غیرحتمی است و ترکیه از این باب در تلاش برای مطرح کردن موضوع توافق‌نامه آدانا است که در تلاش برای تبدیل نیروهای تکفیری تروریستی به گروه‌های میانه‌رو و وارد کردن آن‌ها به مذاکرات سیاسی برای حل بحران سوریه است. این عضو سابق ارتش سوریه درباره اهداف اسرائیلی‌ها که در پس تجاوزات هر روزه آن‌ها به سوریه وجود دارد نیز گفت: مشخص است آنچه بهار عربی خوانده شده برای هدف گرفتن گروه‌های پیشرو در جهان عرب به‌خصوص کشورهایی است که تهدیدکننده رژیم‌ صهیونیستی در آینده هستند. اهداف این طرح ویرانگر گروه‌های مختلف ملی و قومی به لحاظ سیاسی، اقتصادی و نظامی است.