سفیر سابق اوکراین در لندن مدعی شد، سران نظامی انگلیس در حال بررسی برنامه‌های احتیاطی برای اعزام نیرو به اوکراین به منظور کمک به این کشور برای مقابله با نیروهای روسی هستند.  وادیم پریستایکو گفت: با وجود مخالفت‌های عمومی، اگر تحولی فاجعه آمیز در جنگ با روسیه رخ دهد که شامل تداوم فعالیت‌های این کشور در اراضی اوکراین می‌شود، دولت لندن به صورت مستقیم وارد می‌شود. 

به گزارش شبکه خبری راشاتودی، این دیپلمات سابق ادامه داد: احتمال استقرار نظامی در اوکراین یک راز در میان متحدان غربی کی‌یف محسوب می‌شود.  هیچکس به ویژه سیاستمداران این مساله را تایید نکرده است. هر وقت که از آنها در این باره سوالی پرسیده می‌شود، آنها فقط می‌گویند هر چیزی که اوکراین لازم داشته باشد به 

آنها می‌دهیم. 

سفیر سابق اوکراین در لندن ادامه داد: افسران انگلیسی در حال برنامه‌ریزی برای بدترین شرایط هستند؛ شرایطی که به قدر کافی باید وخیم باشد که رهبران منتخب را به دستور مداخله نظامی مستقیم در جنگ اوکراین و روسیه وادار کند. در واقع، ارتش انگلیس در حال انجام محاسباتی است که در صورت بروز یکسری اتفاقات ناگوار به استفاده از نیروهای مسلح مجبور خواهد شد. به همین دلیل است که ارتش و دیپلمات‌ها آنجا هستند تا برای آینده برنامه ریزی کنند. 

وزیر دفاع انگلیس نیز در سپتامبر سال جاری میلادی درباره حضور عمیقتر این کشور در جنگ اوکراین صحبت‌هایی مطرح کرده بود که شامل حفاظت از ترافیک تجاری در دریای سیاه می‌شود. مقام‌های مسکو بارها گفته‌اند که این نبرد بین روسیه و تمام ماشین نظامی غرب است.  نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مخالفت جدی در میان مردم انگلیس درباره استقرار سربازان این کشور در اوکراین وجود دارد.

در این راستا کریل بودانف، رئیس اداره اطلاعات مرکزی وزارت دفاع و رئیس سرویس جاسوسی نظامی اوکراین اذعان کرد، اوکراینی‌هایی که به اجبار برای جنگ استخدام شده بودند، عملکرد نظامی ضعیفی را از خود نشان داده‌اند اما همچنان این روند استخدامی باید ادامه یابد و هیچکس قادر نخواهد بود از بسیج نیروها فرار کند. وی این اظهارات را در میزگردی تحت عنوان «۲۰۲۴؛ چالش‌ها و چشم‌اندازها» عنوان کرد. او نه تنها از تداوم استخدام اجباری سربازان در نیروهای مسلح اوکراین حمایت کرد، بلکه مدعی شد که این تنها کار جهت حفظ تعداد نیروها است.

راشا تودی به نقل از کریل بودانف نوشت: «فرار از بسیج غیرممکن است. در حال حاضر ۱.۱ میلیون نفر در نیروهای مسلح اوکراین حضور دارند. ما مردم زیادی نداریم که مایل باشند هر کاری انجام دهند. بسیاری از اوکراینی‌ها ترجیح می‌دهند که نیروهای کشور را دور از خط مقدم تشویق کنند. اکثر مردم ما علی‌رغم آنچه فریاد می‌زنند، «من اوکراینی هستم، اوکراینی‌ها بالاتر از هر چیزی هستند»، اما خود را به عنوان شهروندان اوکراین نمی‌شناسند.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد که اوکراین با کمبود داوطلب مواجه شده و فقط شش ماه اول جنگ با روسیه بود که هر کسی اشتیاق به حضور در جنگ را داشت. بودانف در پایان با اشاره به عملکرد ضعیفی که سربازان به اجبار استخدام‌شده از خود نشان داده‌اند، گفت: متاسفانه خبر خوشی ندارم. اگر انگیزه‌ای برای نیروها پیدا نکنید، صرف نظر از اینکه چه تعداد در نیروهای مسلح استخدام می‌شوند، عملکردشان تقریبا صفر خواهد بود؛ این چیزی است که اخیر رخ داده است. 

پیشتر  «الکسی دانیلوف» دبیر شورای امنیت و دفاع ملی اوکراین گفت، کی‌یف با دو شرکت خصوصی، قراردادهایی را امضا کرده تا برنامه‌های جدیدی را برای افرادی که از خدمت سربازی فرار کرده‌اند، پیاده کند. نشریه اکونومیست اواسط ماه نوامبر گزارش داد، تعداد اوکراینی‌هایی که مایل به انجام خدمت سربازی هستند در طول ۲۰ ماه از زمانی که روسیه حمله خود را آغاز کرد، کاهش یافته و «والری زالوژنی» فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین به دنبال تغییر این 

روند است.