درپی دستیابی به توافق آتش‌بس موقت برای تبادل اسرا و ورود کمک‌های بشردوستانه و سوخت به نوار غزه، وزارت بهداشت غزه از محدود بودن کمک‌های وارد شده به این باریکه خبر داد. منیر البرش، مدیرکل وزارت بهداشت غزه در گفت‌وگو با شبکه الجزیره در این باره اعلام کرد: مقدار سوخت وارد شده به نوار غزه به ویژه در شمال این باریکه محدود است. البرش همچنین گفت: کمک‌های پزشکی وارد شده به نوار غزه نیز محدود است.

وی افزود: اولویت ما وارد کردن داروها و ملزومات پزشکی به ویژه تثبیت کننده‌های استخوان (آتل) است. البرش در بیانیه‌ای افزود: مقادیر کمک‌های پزشکی و سوخت وارد شده به نوار غزه، به‌ویژه مناطق شمالی نوار غزه، با توجه به وضعیت فاجعه‌بار بهداشتی بیمارستان‌ها، بسیار محدود و ناکافی است. وی ادامه داد: داروها و تجهیزات پزشکی باید متناسب با وضعیت فاجعه بار بهداشتی نوار غزه به مقدار زیاد وارد غزه شود.

البرش بر ضرورت تقویت نظام سلامت در غزه و مناطق شمالی و ارائه خدمات بهداشتی کافی تاکید کرد. وی گفت: تنها سه بیمارستان در شمال نوار غزه به نام‌های المعمدانی، العوده و کمال عدوان در حال فعالیت هستند و نسبت به فروپاشی آن‌ها هشدار داد زیرا با قابلیت‌های بسیار ضعیف و محدود کار می‌کنند. وی وضعیت بهداشت و درمان این بخش را به‌طور کلی «بسیار فاجعه‌بار و فاقد مؤلفه‌های بهداشتی لازم» توصیف کرد.

در همین راستا، سازمان ملل اعلام کرد که ۶۱ کامیون حامل تجهیزات پزشکی، غذا و آب دیروز شنبه محموله‌های خود را در شمال نوار غزه تخلیه کردند. طبق این گزارش، از آغاز آتش‌بس میان مقاومت فلسطین و اسرائیل در مجموع ۲۴۸ کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه وارد نوار محاصره شده غزه شده‌است و به همین دلیل اسرائیل توافق آتش‌بس را نقض کرده‌است؛ چراکه طبق توافق صورت گرفته باید روزانه ۲۰۰ کامیون حامل کمک وارد نوار غزه می‌شد و این کمک‌ها به شکل برابر در شمال و جنوب این باریکه تقسیم می‌شد.

دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) در این باره اعلام کرد: ۱۱ آمبولانس، سه اتوبوس و یک تخت پزشکی به بیمارستان الشفا تحویل داده شده‌است. اوچا اعلام کرد که این کمک‌های پزشکی برای تکمیل تخلیه و انتقال بیماران و مجروحان به مناطق جنوبی نوار غزه در اختیار بیمارستان الشفا قرار گرفت. روز گذشته، اداره گذرگاه‌های غزه اعلام کرده بود که کمک‌های وارد شده به نوار غزه پاسخگوی نیازهای ساکنان آن نیست.

سخنگوی دفاع مدنی غزه روز یکشنبه به الجزیره تأکید کرد که با توجه به آتش‌بس موقت در نوار غزه، به تجهیزات زیادی برای از بین بردن آوار و جستجوی افراد مفقود نیاز دارند.

خبرنگار الجزیره گفت: ارتش اسرائیل به فلسطینی‌ها نسبت به رفتن به سمت شمال نوار غزه هشدار داد. این گزارشگر خاطرنشان کرد: اشغالگران به فلسطینیان هشدار دادند که به فاصله کمتر از یک کیلومتری حصار امنیتی نزدیک نشوند. همچنین هلال احمر فلسطین اعلام کرد بر اثر اصابت گلوله ارتش اسرائیل در شرق اردوگاه المغازی در مرکز نوار غزه یک کشاورز شهید و یک کشاورز دیگر زخمی شد. خبرنگار شبکه الجزیره گفت: هفت فلسطینی امروز در تل الهوا در شهر غزه و در مجاورت بیمارستان اندونزی در شمال نوار غزه براثر گلوله‌های اسرائیل زخمی شدند. 

گردان‌های عزالدین القسام، شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی (حماس)، برای تعدادی از برجسته‌ترین رهبران خود از جمله «احمد الغندور» یکی از اعضای شورای نظامی و فرمانده تیپ شمال غزه و همچنین وائل رجب، رأفت سلمان و ایمن صیام پیام تسلیت داد. طبق توافق تبادل اسرا که جمعه مرحله اول آن اجرایی شد، در مقابل آزادی هر اسیر اسرائیلی، سه اسیر فلسطینی از زندان‌های اسرائیل آزاد می‌شوند.