شورای نظامی نیجر یکشنبه شب حریم هوایی خود را بست. به گزارش الجزیره قطر، این شورا بدون نام بردن از کشوری خاص اعلام کرد: یک کشور خارجی ابرقدرت برای حمله به کشورمان آماده می شود. هرچند نیجر به نام این کشور هیچ اشاره ای نکرده است، اما به نظر می رسد که مقصد این شورای نظامی، کشور فرانسه باشد. اظهارات شورای نظامی نیجر دو روز پس از آن بیان می شود که برخی کارشناسان از جمله یک تحلیلگر الجزایری جمعه شب به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که فرانسه به سوی اقدام نظامی در نیجر پیش می‌رود. شورای نظامی نیجر از استقرار پیشاپیش نیروهای نظامی در دو کشور آفریقای مرکزی برای آمادگی اقدام نظامی علیه این کشور خبر داد. این شورا هشدار داد که هرکشوری که زمینه اقدام نظامی علیه نیجر را تسهیل کند آن را دشمن تلقی خواهیم کرد. شورای نظامی نیجر همچنین افزود: هرگونه ماجراجویی نظامی در نیجر فاجعه‌ای برای ثبات و اتحاد در این منطقه به دنبال خواهد داشت. عبدالرحمن بن شریط در این باره افزود که این برنامه فرانسه ممکن است که روابط پاریس با الجزایر و نیز کشورهای این منطقه را نیز به صورت گسترده تحت‌الشعاع قرار دهد.

وی افزود که فرانسه روش دیگری جز اقدام نظامی معمول و متداول علیه کشورهای آفریقایی ندارد و این مسأله موجب می شود که به زودی آن را اجرا کند. از سوی دیگر «آن کلر لژاندر» سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه جمعه شب در گفت وگو با یکی از رسانه‌های منطقه گفت: هنوز به مرحله دخالت نظامی در نیجر نرسیده‌ایم و باید برای دوری از این اقدام از گزینه فشار استفاده کرد. لژاندر به شبکه الجزیره قطر گفت: ما تنها دولت محمد بازوم رئیس جمهوری نیجر را به رسمیت می‌شناسیم.

این درحالی است که «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا» موسوم به اکواس چهارشنبه گذشته آمادگی خود را درباره مداخله نظامی در نیجر اعلام کرد اما در عین حال تاکید کرد که مداخله نظامی آخرین گزینه برای آنچه بازگشت دموکراسی در نیجر خوانده، خواهد بود. در همین رابطه «ایساتا تال سال» وزیر امور خارجه سنگال اعلام کرد که اگر سازمان اکواس تصمیم به انجام عملیات نظامی در نیجر بگیرد، سنگال در مداخله نظامی احتمالی در این کشور شرکت خواهد کرد. نیروهای گارد ریاست جمهوری نیجر چهارم مرداد ماه جاری با بازداشت رئیس جمهور این کشور در داخل کاخ ریاست جمهوری و سپس برکناری او، بر دوره جدید سیاست ورزی و نخستین تجربه انتقال مسالمت آمیز قدرت در این کشور استعمارزده، نقطه پایان گذاشتند.